Milyen hatással lesz a magasabb adó az üzemanyagárakra?
Az általános forgalmi adó 23 százalékra emelése a jövő évtől az üzemanyagárakat is érinti. Az elemzők számításai alapján úgy tűnik, ismét külföldre indulhatunk tankolni.

A jövő év elejétől az áfaemelés hatására emelkedni fognak az üzemanyagárak. Ennek az adónak a növelését, amelyet a fogyasztók minden vásárláskor fizetnek, a kormány egy nagyobb, az államkassza helyreállítását célzó konszolidációs intézkedéscsomag részeként szorgalmazta. Az áfa alapkulcsa a jelenlegi 20-ról 23 százalékra emelkedik.
Amint az ISA elemzői rámutatnak, a magasabb fogyasztási adó gazdaságilag kevésbé káros, mint például a jövedelemadó. "A fosszilis tüzelőanyagok magasabb adóztatása környezetvédelmi szempontból is kedvező" - teszik hozzá.
A magasabb áfa azonban hozzájárulhat ahhoz is, hogy az autósok nagyobb érdeklődést tanúsítsanak a külföldi tankolás iránt, mert a változás hatására a határon túli benzin vagy gázolaj olcsóbbnak fog tűnni.
"Ha az üzemanyag jelentősen drágul a környező országokhoz képest, az emberek külföldön vásárolhatnak, ami a hazai bevételek csökkenésében is megmutatkozna" - figyelmeztetnek az ISA elemzői.
Bizonyos benzinkutakon az árak most is magasabbak, mint a környező országokban. Szeptember utolsó hetében például Szlovákiában literenként 1,48 euró volt a benzin átlagára. Ez volt a legmagasabb az összehasonlított térségbeli országok közül, míg a legalacsonyabb Lengyelországban (1,39 euró/l). A legdrágább Magyarországon (1,48 euró/l), a legolcsóbb pedig Csehországban (1,34 euró/l) volt.
Ebben az összehasonlításban lényegesen rosszabbul jártunk volna, ha hazánkban már magasabb, 23 százalékos áfát alkalmaztak volna.
Az ISA számításai szerint hazánkban Ausztriához képest 0,04 euró/l-rel, Lengyelországhoz képest pedig 0,12 euró/l-rel drágább lenne a benzin. Csehországhoz képest 0,1 euró/l-rel, Lengyelországhoz képest 0,04 euró/l-rel drágább lenne a gázolaj, de Ausztriához képest 0,04 euró/l-rel, Magyarországhoz képest pedig 0,05 euró/l-rel olcsóbb.
Az adóemelést a konszolidációs csomag részeként fogadta el októberben a parlament.
Tartalmazza többek közt a forgalmi adó változásait, a szülői nyugdíjak csökkentését és a pénzügyi tranzakciókra kivetett új adót.