Miként hathat a Közel-Keleten dúló háború az üzemanyagárak alakulására?
Az izraeli–iráni fegyveres konfliktus júniusi kirobbanása nemcsak politikai, de, ha még drasztikusan is hangzik, gazdasági sokkhullámot is elindított. Az olajárakra gyakorolt azonnali és várható hatások pedig már most megmutatkoznak a töltőállomásokon, Európában, így Szlovákiában is.

A háborús helyzet súlyos ellátási aggodalmakat vet fel, amelyek rövid távon drágulást hozhat az energia- és üzemanyagpiacokon, hosszabb távon azonban jóval súlyosabb következményekkel járhat.
A piacok első reakciója heves volt, a kereskedők úgynevezett geopolitikai kockázati prémiumot kezdtek beárazni, ami nemcsak az azonnali szállításokat, hanem a határidős ügyleteket is drágította. A félelem, hogy az iráni infrastruktúra – vagy a fentebb említett Hormuzi-szoros – célponttá válik, tovább emelheti az árakat.
Szlovákiában a háború hírére máris reagáltak a töltőállomások: a 95-ös benzin ára a hónap eleji 1,49 euró/liter szintről mostanra 1,57 euróra nőtt, míg a gázolaj ára 1,39 euróról 1,48 euróra emelkedett. A tendencia felfelé mutat, és a következő hetekben további drágulás várható.
Egy 10–15 dolláros globális áremelkedés 0,10–0,15 euróval is növelheti a literenkénti üzemanyagárakat Szlovákiában. Egy 50 literes tankolás így akár 5–7,50 euróval is többe kerülhet, és ez még csupán a rövid távú hatás, hosszabb távon drasztikusabb lehet a helyzet.
A legnagyobb aggodalom a Hormuzi-szoros lezárása, amit Irán már többször is kilátásba helyezett. Ha ez bekövetkezne, a világ olajellátásának mintegy 20–30%-a kerülhet veszélybe. Ebben az esetben a nyersolaj ára akár 120–150 dollár/hordóra is felszökhet.
Ez extrém forgatókönyv esetén akár 2 euró/liter fölötti benzinárat is jelenthet Szlovákiában, ami történelmi csúcsot jelentene, és komoly inflációs nyomást helyezne a gazdaságra.
Ha a háború elhúzódik, de nem válik regionális méretűvé, az árak középtávon is megmaradhatnak a magasabb szinten. Az OPEC+ esetleges közbelépése vagy stratégiai készletek felszabadítása ugyan lassíthatja a drágulást, de a piaci bizonytalanság már önmagában is árfelhajtó tényező.
Az izraeli–iráni háború újabb bizonyíték arra, hogy a globális energiapiac mennyire érzékeny a geopolitikai konfliktusokra. A szlovákiai üzemanyagárak már most emelkedő tendenciát mutatnak, és a következő hetekben további drágulás várható, különösen, ha a konfliktus eszkalálódik. A fogyasztók és a vállalatok számára is kulcsfontosságú, hogy rugalmasan és előrelátóan alkalmazkodjanak a gyorsan változó helyzethez.