2023. szeptember 23., 17:46

Miért lesz egyre nehezebb kezelni a munkaerőhiányt?

A szlovák gazdaság nehézségeiről már többször írtunk, de szerencsére a recesszió egyelőre elkerülte az országot. Sokkal inkább munkaerőhiánnyal küzdünk, mintsem a munkanélküliség okozna gondokat. A megfelelő szakemberek hiánya viszont egyre nagyobb probléma, már a gyári munkasorokat is nehéz megtölteni.

Škoda, autógyártás
Fotó: TASR

Ebből a szempontból a koronavírus átalakulást hozott a munkaerőpiacon. Több területről távozott a munkaerő, mert azok a lezárások időszakában nem tudtak biztos megélhetést biztosítani.

A háború után kialakuló magas infláció pedig a bérek szintjén is gyors reakciót követelt a munkaadóktól, amennyiben a fizetési feltételek nem tudták legalább részben korrigálni a magas áremelkedést, a munkaerő is könnyebben távozott.

A probléma viszont nem most kezdődött, a helyzet az elmúlt időszakban csak még nehezebbé vált. Szlovákiában több mint 90 ezer tartósan betöltetlen állás van, s ezen a helyzeten vélhetően csak a külföldiek foglalkoztatása segíthet. Ahogy arra a munkaközvetítők szövetsége is figyelmeztetett, átfogó megoldásra van szükség, hogy a problémát kezelni tudják, mert hiába találnak külföldi munkaerőt, amíg az engedélyeztetési folyamat lezajlik, addig hosszú hónapok telnek el.

A munkaerőhiány mögött pedig azt is látni kell, számos olyan helyen nem tudnak szlovákiai állampolgárt alkalmazni, ahol ugyan adott a megfelelő módon képzett munkaerő, de ők külföldön találtak munkát. A jobb fizetés reményében ugyanis inkább otthonuktól távol vállalnak munkát, mert anyagilag jobban járnak.

Ez a probléma a nagy nemzetközi vállalatok hazai gyáregységeit is érinti, mert néhány év után gyakran előfordul, hogy a munkavállaló már tapasztalatokat gyűjtve Ausztriában, Csehországban vagy éppen Németországban keres hasonló, de jobban értékelt munkát.

Ami a külföldiek hazai munkavállalását illeti, az iparban, az egészségügyben és az építőiparban munkaerőhiány tapasztalható. A gasztronómia, a vendéglátás, a kereskedelem és a szolgáltatások is küzdenek a munkaerőhiánnyal. A munkaügyi tárca kétezer nemzeti vízumkvótát javasolt harmadik országok állampolgárai számára a következő évre, hogy áthidalja a problémát az érintett szakmákban.

A kérdés viszont sokkal inkább az, ha a gazdaság továbbra is megmarad a jelenlegi szinten vagy éppen fejlődni kezd, akkor milyen módon lehet majd a munkaerőhiányt leküzdeni, mert arra kevés esély van, hogy külföldről tömegesen visszajöjjenek a szlovákiai állampolgársággal rendelkező munkavállalók.
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.