Mennyire állnak biztos lábakon a pénzügyeink?
A szlovákiai háztartások pénzügyi helyzetét is megviselték az elmúlt évek eseményei, ezért aztán nem meglepő, hogy a különféle állami kezdeményezések ellenére ez a téma is a választási kampány fő kérdései közé sorolható.

Ahogy a Szlovák Nemzeti Bank egyik friss elemzéséből kiderült, a kamatlábak normál szintre való visszatérése számos pozitív hatással járt a világpiac stabilitásra nézve, de feltárta a globális pénzügyi rendszer gyengeségeit is. Ez például a külföldi bankok csődhullámában is megmutatkozott. Az európai bankok, köztük a szlovák bankok szigorúbb szabályozással rendelkeznek, és ellenállnak ennek a kockázatnak.
Szlovákiában a feltételek szigorodása az új jelzáloghitelek és a vállalkozásoknak nyújtott hitelek iránti kereslet visszaesésében mutatkozott meg. A lakáshitelekre gyakorolt hatásokkal már korábbi cikkünkben is foglalkoztunk.
Ami a vállalkozásokat illeti, a beruházási hitelek iránti kereslet egyre csökken. Azt is érdemes kiemelni, hogy a kamatköltségek növekedése különösen jelentős hatással van a kereskedelmi ingatlanokkal foglalkozó cégekre. Más ágazatokban a termelési ráfordítások növekedése bírt nagyobb jelentőséggel.
A vállalkozások megpróbálták ezeket a költségeket áthárítani a vásárlókra. Minél nagyobb volt ugyanakkor a költségek növekedése, annál nagyobb mértékben romlott ezeknek a cégeknek a jövedelmezősége és likviditása - derült ki az elemzésből.
Az NBS szakemberei szerint a háztartások egyelőre jobban ellenálltak a kamatlábak emelkedésének, mert nőttek nominális bevételeik a béremeléseknek köszönhetően, de az infláció és ebből adódó veszélyek a jövőben ezt a tendenciát megváltoztathatják. Annyi biztos, az első inflációs évet viszonylag jól vészeltük át, de azt is figyelembe kell venni, a kamatlábak emelkedése még csak a hitellel rendelkezők kisebb csoportját érintette.
Eközben nem meglepő, hogy a legerősebb ellenzéki erőnek tűnő SMER-SD ismét a bankok adóztatásáról beszél, hiszen az emelkedő kamatok növelik a bankok árrését, de azért tegyük hozzá, a hitelek iránti csökkenő igény nem eredményezi azt, hogy bevételeik is emelkednek.