2022. április 23., 15:34

Meglepetés a benzinkutakon: drágább lett a gázolaj, mint a benzin

A héten néhány gépjárművezetőt nyilván meglepett a tény, hogy a benzinkutakon drágább lett a gázolaj, mint a benzin. A világ országainak csak egyhatoda tankol a benzinnél drágábban gázolajat, úgy tűnik, most már mi is közéjük tartozunk. A gázolaj ugyanis hirtelen drágább lett Szlovákiában is, mint a benzin, bár az utóbbi években a gázolaj a jobb adókedvezmény miatt még mindig jobban állt. 

benzinkút
Fotó: TASR

Először Pozsonyban és környékén lehetett észlelni a jelenséget, az ismertebb és a kisebb márkájú benzinkutakon is, írja a Hospodárske noviny gazdasági napilap. Később azonban kiderült, az OMV, Jurki és a Slovnaft benzinkutak üzemeltetőivel való kapcsolatfelvétel után, hogy ez a realitás ma Szlovákiában a Dunától a Tátrán át, egészen a keleti végeken fekvő Nagymihályig.

Péntek délelőtt a gépjárművezetők egy liter gázolajért 1,724 eurót fizettek a pozsonyi Bajkál utcai Slovnavt-kútnál. A benzin ára alacsonyabb volt, 1,705 euró.

A Hospodárske noviny több Slovnaft-kutat is megkeresett az ügyben, és mindenhol azonos árakat igazoltak. A Jurki-kutak ma reggel kicsit olcsóbb árakat kínáltak. A gázolaj 1,704-be került, a benzint 1,684 euróért adták. Az OMW töltőállomásokon eltérő árak voltak. Általában a legmagasabbak az autópályán az árak, a városokban pedig alacsonyabbak, ott ugyanis erősebb a verseny. A legolcsóbban gázolajat ennél a cégnél 1,729 euróért lehet tankolni. A benzin ára pedig 1,709 és 1,759 euró között mozgott.

Szlovákiában általában hetente egyszer árazzák át az üzemanyagokat, ami a kőolajtermékek tőzsdei áraira vonatkozó átlagárakon alapszik. Ezek a kőolajárakra reagálnak.

A kereslet felveri az árakat

A gázolajat az állam nálunk évek óta előnyben részesíti, mivel az nagyon fontos tényező a céges közlekedésben. Ugyanakkor érvényes, hogy a motorok ezt az üzemanyagot hatékonyabban fel tudják használni a meghajtáshoz, így kevesebbet fogyasztanak belőle. Jelenleg a benzin literje után 0,514 euró, a gázolaj literje után pedig 0,368 euró jövedéki adót kell fizetni. Mindkét üzemanyag továbbra is 20%-os áfa alá tartozik.

Bár a dízelautók drágábbak, a befektetés néhány éven belül kényelmesen megtérül. Ez a helyzet okozta, hogy míg korábban a kiskereskedelmi értékesítésben inkább a benzin dominált, a tendencia ott is megfordult.

2019-ben 574 ezer tonna benzin és 2028 ezer tonna gázolaj fogyott Szlovákiában. Szemléltetésképpen további 41 ezer tonna LP gázt is fogyasztottunk.

A dízelt felhasználása szélesebb körű nálunk. Például az iparban, a tömegközlekedésben, de ezt használják a céges teherautók és a hajók is. És ez az oka annak, hogy az árak megfordultak a benzinkutakon is, a gázolaj rovására.

Ezért a gázolaj ára gyorsabban nőhet, mint a benziné”

– jelentette ki Michal Bernát, a Capital Markets elemzője. Szerinte, ha a gázolaj iránt fokozott érdeklődés mutatkozik, annak az ára is emelkedni fog. „Jelenleg egyre nagyobb az olaj iránti kereslet, mert megszűntek a járványintézkedések és megkezdődnek a mezőgazdasági munkák” – fűzte még hozzá az elemző.

A fekete nyersanyag árát a fűtőolaj iránti kereslet is befolyásolja.

Télen megnő a fűtőolaj iránti kereslet, ami növeli a gázolaj kiskereskedelmi árait. És éppen a tavasz hidegre sikeredett vége okozta a tüzelőanyagok iránti kereslet megnövekedését is.

Szlovákia nincs egyedül ebben

Szlovákia jelenleg az országok ama kisebb csoportjába tartozik, ahol a gázolaj drágább, mint a benzin. A 161 országnak csak 16 százalékában van ez így.

Az Egyesült Királyságban például a gázolaj már évek óta drágább üzemanyag, és úgy tűnik, hogy a különbségek egyre nőnek”

– magyarázza Bernát. A brit szigeteken a benzin ára a két eurós árat nyaldossa, a gázolaj ára viszont már túllépte azt. De Nagy-Britannián kívül drágábban tankolnak gázolajat, mint 95-ös Natural benzint Svédországban, Finnországban, Romániában, Franciaországban és Belgiumban is. És az egyes nyersanyagok közötti szakadék csak tovább nő. „Elsősorban a szezonális munkához és az ellátási lánchoz kapcsolódó kereslet növekedése miatt, de Európában jelenleg a melegebb hónapokhoz közeledünk, ami viszont a fűtőolaj iránti kereslet csökkenését jelenti” - teszi hozzá az elemző.

A gépjárművezetőket leginkább az a kérdés érdekli, lesz-e még olcsóbb a gázolaj, s ha igen, mikor. Az elemző szerint jelenleg nehéz megjósolni a jövőt.

Ha Európa embargót vezetne be az orosz olajimportra, amiről már szó volt, akkor valószínűleg további áremelésekre kellene számítanunk”

– zárja Bernát.

A helyzetet az is bonyolíthatja, hogy egyes európai finomítók nem alkalmasak az orosztól eltérő könnyebb kőolaj feldolgozására, ami termelési leállást vagy többletköltségeket jelentene átállás esetén.

A fuvarozókat az áremelkedések további lépésekre késztették. Sokan közülük azt követelték, hogy a kormány törölje el a gázolajra vonatkozó kedvezményt. A felelős tárca azonban homályosan reagált a lap erre vonatkozó kérdésére: „A pénzügyminisztérium majd tájékoztatni fogja a lakosságot, ha ebben a kérdésben bármilyen javaslat vagy döntés születik” – állt a tárca közleményében.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.