2022. április 22., 19:08

Mégis lehet rubelben fizetni az orosz gázért? De hogyan?

Alakulóban van a megoldás, hogyan fizethetnek rubelben az oroszországi gázért az Európai Unióban székelő cégek, úgy, hogy ne sértsék a szankciókat.

gazprombank
Fotó: Gazprombank

Az Európai Bizottság a tagállamoknak csütörtökön megküldött, jogilag nem kötelező érvényű tájékoztató dokumentuma szerint, ha az EU-s cégek dollárban vagy euróban teszik a számlájukra a gáz árát, majd ezt átváltják rubelre, azzal nem sértik a szankciókat – számol be az EB döntéséről a Reuters hírügynökség.

Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője március 29-én jelentette be, hogy a külföldi cégeknek "orosz pénznemben kell fizetniük a gázért, mivel Moszkva igyekszik megvédeni magát a szankciókkal szemben".

Ötletükhöz mindjárt megoldási javaslatot is adtak. Azt indítványozták, a külföldi energiavásárlók nyissanak számlát a Gazprombankban.

A világ hét leggazdagabb gazdaságának (G7) energiaügyi miniszterei elutasították Vlagyimir Putyin orosz elnök kérését, miszerint az „ellenséges” országok rubelben fizessenek az orosz gázért, jelentette ki Robert Habeck német gazdasági miniszter, miután a G7 megvitatta az orosz javaslatot.

A tagállamoknak csütörtökön megküldött tanácsadó dokumentumában a Bizottság ugyanakkor kijelentette, hogy Moszkva javaslata nem feltétlenül akadályozza meg azt a fizetési folyamatot, amely megfelelne az ukrajnai konfliktus miatt Oroszországgal szembeni uniós szankcióknak.

Brüsszel a dokumentumban kijelentette, hogy vannak olyan lehetőségek, amelyek lehetővé teszik a vállalatok számára, hogy továbbra is jogszerűen fizessenek a gázért.

A rendelet előírásai alóli felmentések biztosításának eljárása azonban még nem egyértelmű. A fizetések teljesítése előtt az uniós szolgáltatók egyértelműen nyilatkozhatnának arról is, hogy szerződéses kötelezettségeiket teljesítettnek tekintik, amikor eurót vagy dollárt helyeznek el a Gazprombankban - nem pedig később, a befizetés rubelre történő átváltása után - áll a dokumentumban.

Célszerű lenne megerősítést kérni az orosz féltől, hogy ez az eljárás a rendelet szabályai szerint lehetséges”

– áll a dokumentumban.

Az EU szankciórendszere nem tiltja meg a cégeknek, hogy számlát nyissanak a Gazprombankban, vagy hogy a bankkal kapcsolatba lépjenek, hogy megoldást keressenek – áll a dokumentumban.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.