2020. december 9., 15:25

Megállapodtak a németek a magyar és lengyel kormánnyal az EU pénzügyi csomagjáról?

A magyar és a lengyel kormány elfogadta a német EU-elnökség ajánlatát, így kompromisszum született az EU mintegy 1800 milliárd eurós pénzügyi csomagjáról – írja a Bloombergre hivatkozva a Magyar Nemzet.

Orbán Viktor és Mateusz Morawiecki
Orbán Viktor és Mateusz Morawiecki
Fotó: Archívum

A magyar napilap értesülései szerint Budapest, Varsó és Berlin bólintott rá az egyezségre, amit további 24 országnak is el kell fogadnia. Ez az uniós állam-és kormányfők eheti, kétnapos brüsszeli csúcstalálkozóján sikerülhet.

Tegnap este Orbán Viktor Varsóban, a lengyel kormányfővel folytatott tárgyalását követően kijelentette: „Úgy gondolom, közel lehetünk a megegyezés eléréséhez, ami győzelem, jó eredmény Magyarország és Lengyelország számára, illetve nagyon jó lehet az Európai Uniónak is”

A tagállamok EU-nagykövetei már szerda délután asztalhoz ülnek, ahol eldőlhet, hogy első ránézésre miképp vélekednek a tagországok Budapest, Varsó és Berlin egyezségéről. A Deutsche Welle értesülései szerint a jogállamisági rendelethez csatolnak egy záradékot, amely kifejezetten leszögezi, hogy a források lehetséges elvonása csak az EU pénzügyi érdekeinek összefüggésében valósulhat meg. 

A Magyar Nemzet összefoglalója szerint ez azt jelenti, hogy az EU-ban lényegében kimondják: sem a migráció, sem a családpolitika ügye, az azok miatti nézetkülönbségek nem jelenthetik szankciók alapját.

Deák Dániel, a a XXI. Század Intézet vezető elemzője közösségi oldalán arról ír, komoly áttörést értek el a magyarok és a lengyelek, mert sajtóhírek szerint már abba is belementek a németek, hogy gyakorlatilag két évre felfüggesztenék a jogállamisági mechanizmust, magyarán 2022-ig biztosan nem érné semmilyen szankció Magyarországot. Ez komoly siker a kormánynak, ugyanakkor nagy pofon a baloldalnak!

Deák arról is ír, az egy sajtóhírek szerint a jogállamisági mechanizmusról szóló jogszabályt ellátnák egy záradékkal, amelyben hangsúlyozzák, hogy csak akkor alkalmazhatók a szankciók, ha a jogállamiság sérelme az EU pénzügyi érdekeivel összefüggésben valósul meg, és nem használják önkényesen, politikai célokra (például családjogi vagy migrációs viták kezelésére). Megerősítenék az úgynevezett vészfékmechanizmust, amely szerint az Európai Bizottság szankciós javaslatát az állam- és kormányfők elé lehet terjeszteni. Ez jelenleg is szerepel a javaslatban, de ennek megerősítését kéri Varsó és Budapest. A jogállamisági feltételrendszer alkalmazását felfüggesztenék addig, amíg az Európai Bíróság meg nem állapítja, hogy összefér-e a jogszabály az uniós joggal. Ez akár kétéves bírósági eljárást is jelenthet, emellett a politikai élét csökkentené a dolgoknak, jogi viták lennének inkább.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.