2022. február 23., 16:28

Már elkezdődött a lakáshitel drágulása!

Éveken keresztül élvezhettük az egyre csökkenő kamatlábak előnyeit a lakáshiteleknél, de az elmúlt napok eseményei azt mutatják, ennek már vége.

Fotó: pixabay.com

A kamatlábak várható emelkedéséről már többször írtunk, s az utóbbi napokban több szlovákiai bank is meglépte az ügyfelek számára kellemetlen lépést. Az elsőként a VÚB emelte minden fixáció esetén 0,2 százalékkal a kamatlábat, majd a ČSOB következett, amely a 10 éves fixáció esetén 0,99 százalékról 1,15 százalékra emelte az éves kamat mértékét.

Tegyük hozzá, ezek az emelések még mindig csak kozmetikai változásként értékelhetők, hiszen alig 1 százalék feletti kamatlábakról van szó, amelynek a kontinens legtöbb országában örülnének a lakás után vágyók. A többi bank sem zárta ki az emelés lehetőségét, de egyelőre még nincs arról szó, hogy a 2 százalék körüli tartományba emelkednénk. Erre a szakértők rövid távon nem is számítanak, úgy vélik, hogy két éven belül itt állhatnak majd a kamatlábak a piacon, de addig még jócskán lesz időnk a hiteleink refinanszírozására.

A változás hátterében egyébként éppen az áll, hogy a bankok is drágábban jutnak forrásokhoz, mert a hitelek drágulását várják a nemzetközi pénzpiacon az Európai Központi Bank beavatkozásainak következményeként.

Mindennek ellenére a hitelek iránti igény növekedése várható, mert egyre több szlovákiai állampolgár érzi úgy, biztosítania kell a hitele hosszabb távú stabilitását, vagyis a rövidebb fixációt hosszabbra kell cserélnie, még akkor is, ha esetleg az eddiginél kicsivel magasabb lesz a havi részlete. Ez azt eredményezheti, hogy tovább növekszik majd a refinanszírozások száma, s a novemberben és decemberben tapasztalt rekordösszegű hiteligény jellemzi majd továbbra is a szlovák bankok mindennapjait.

A piacon egyébként a ČSOB elsőként egy 20 éves fixációt is bemutatott, ebben az esetben 1,35 százalékos kamatlábbal, amely ugyan magasabb, mint a 10 éves fixációs értékek, de azért sokak számára lehet vonzó a két évtizedes lekötés ebben a bizonytalan helyzetben. Az elemzők mindenesetre kíváncsian várják, hogy milyen hatással lesz a piacra és hogyan reagál a konkurencia, amelynek egyelőre nem kell félnie a csökkenő érdeklődéstől.

Más kérdés, hogy a kamatlábak növekedése mit okoz az ingatlanpiacon, ahol az olcsó hitelek miatt a kereslet jóval nagyobb volt a kínálatnál. Egyesek szerint a piaci árak emelkedésének üteme azért olyan gyorsan nem fog megállni, s ahhoz jelentősebb kamatnövekedésre van szükség, de azért ebben sem ért egyet mindenki, hiszen az infláció emelkedése következtében a vásárlók lehetőségei is csökkennek, így aztán talán a keresleti oldalon is lehet változás.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.