2020. április 7., 15:34

Magyar gazdaságmentő intézkedések – látványosan erősödött a forint

Orbán Viktor tegnapi bejelentése után, ma Palkovics László 11 órakor részletezte a kormány, Matolcsy György pedig 14 órakor jelentette be az MNB gazdaságmentő intézkedéseit. A rövidlejáratú hitelek kamatának emelésére, illetve az intézkedések bejelentésére a forint jócskán erősödött, 15 órakor már 356,6-nál járt az euróhoz viszonyítva.

9200 milliárd forintot biztosít összesen a kormány a gazdaságvédelemre, a GDP 18-20%-át teheti ki a keret,

az összeg időben növekedhet is - mondta Palkovics László az ITM vezetője . Történelmi akciótervnek nevezte mindezt, amely elsősorban a "munkaalapú gazdaság" megtartását célozza.

Hogy sikerülni fog, abban sokkal nagyobb a bizodalmunk, mint 2008-ban volt.

– mondta Palkovics.

palkovics_laszlo.jpg
Fotó:  kormány.hu
Miből áll a magyar kormány gazdaságmentő csomagja?

Bevezetik a magyar Kurzarbeitet - A magyar állam a rövidített munkavégzésre 70%-ban vállalja át 3 hónapra a kieső bért. A német Kurzarbeit-ot átalakították:

a kormány azt szeretné, ha nem otthon lennének ekkor a munkavállalók, hanem a vállalat számára hozzáadott értéket állítanának elő, a munkahely elvesztése nélkül.

40%-os bérkiegészítés a mérnöki és K+F tevékenységben dolgozók számára 3 hónapig. Esetükben a rövidített munkaidő nem értelmezhető. A kutatásfejlesztési kapacitás fenntartására törekszik a kormány.

Könnyítések az adózásban –  Adó- és adminisztrációs könnyítéseket vezetnek be. Beindítottak egy vállalkozási portált az adminisztráció egyszerűsítésére, a cégek kérdéseinek megválaszolására. A szociális hozzájárulási adót 2 százalékponttal csökkentik július 1-jétől, elhalasztják szeptember 30-áig a beszámolási kötelezettségeket és a hozzá kapcsolódó adóbevallásokat. Felgyorsítják 20, illetve 30 napra az áfa-visszatérítéseket: normál adózónak 30 napra, megbízható adózónak 20 napra. Speciális halasztott és részletfizetési lehetőségeket vezetnek be az adófizetés könnyítésére.

Támogatja a kormány a képzést –

Azonnal online képzéseket indított el a kormány, és támogatja a távoktatás formájában zajló továbbképzéseket, átképzéseket, ennek egyik formája az informatikusképzés,

amelyben Magyarországnak létszámproblémái vannak. A tandíj 95%-át átvállalja a költségvetés az érintett munkavállók továbbképzésében, és 0%-os kamatozású felnőttképzési diákhitelt vezetnek be.

Nem kell nyelvvizsga a diplomához – 75 ezer hallgató nyelvvizsga-kötelezettségétől eltekintenek, enélkül is megkaphatják a diplomát, mert a felgyorsuló gazdaságnak több diplomásra lesz szüksége.

600 milliárd forint a turizmus védelmére – A kiemelt ágazatnak a következő 3 évben többletforrásokat biztosít az állam, beruházási támogatások, adócsökkentések, infrastruktúrafejelsztés, kedvezményes és garantált hitelek, tőkeprogramok formájában. A 200 ezer foglalkoztatottal és 8%-os GDP-részaránnyal rendelkező turizmusban és a vendéglátás számára december 31-ig felfüggesztik az idegenforgalmi adót, június 30-ig 4%-ra csökken a SZÉP Kártya szociális hozzájárulási adója, és emelik a határait. 600 milliárd forintot biztosítanak a turizmus védelmére, a miniszter javaslata szerint, ilyenkor az étteremek, szállodák felújítására, magasabb szolgáltatási színvonal kialakítására áldozathatnak az érintett cégek.

Egészségipari innovációs ügynökséget hoznak létre – Támogatást biztosítanak egyetemek és privát kutatóintézetek számára is egészségügyi kutatások számára, létrejön az egészségipari innovációs ügynökség ezek koordinálására. A járvány egyik tanulsága például, hogy a védőfelszerelések területén ne szoruljunk importra, ne legyünk kiszolgáltatottak.

Új kedvezményes hitelek és tőkeprogramok jönnek – A vállalati szektort hitelgarancia és tőkeprogramokkal támogatják, egyrészt a likviditás biztosítására, emellett a tőkeprogramokat indítanak a hazai tulajdon megvédésére, hogy ne kerüljenek a magyar vállalatok idegen kézbe.

Közel 2000 milliárd forint kedvezményes hitel érkezik és több mint 500 milliárd forint értékű állami garancia jön hozzá.

Nagyot lépett az MNB: kamatemelés és szuperfegyver

Délután Matolcsy György jelentette be a Magyar Nemzeti Bank lépéseit. Az elnök öt lépést emel ki a mai döntések közül

Újraindul Növekedési Hitelprogram – NHP Hajrá néven, ehhez 1000 milliárd forint új forrást rendeltek. Húsz évre emelik az NHP futamidejét és 10 milliárd forintra az elérhető összeget. Ezt fejlesztéstől kezdve forgóeszközre, bérfizetésre lehet igénybe venni. A hitelprogramban a maximális kamat továbbra is 2,5%, de emellett a bankoknak ad az MNB 4% kamattámogatást. A rendkívüli kamattámogatás 2021. június 30-ig él. Emellett az MNB előírja, hogy két hét alatt bírálják el a hitelkérelmet a bankok.

A Növekedési Kötvényprogram "megjavítása" –  ebbe nem tesz plusz pénzt az MNB, 10 helyett 20 év lesz a futamidő.

Az MNB 250 milliárd forintos osztalékot fizet a költségvetésnek – ez elsősorban annak köszönhető, hogy az aranytartalékon 137 milliárdos nyereséget ért el a jegybank.

Nincs kötelező tartalék a bankoknak - a Monetáris Tanács ma megerősítette azt a lépést, hogy nullára viszik le a bankok kötelező tartalékát, ezzel 250 milliárd forint likviditás szabadul fel.

3000 milliárd a teljes csomag - Az ötödik mai lépés, hogy 1500 milliárd forinttal javították a bankrendszer likviditását, ez elsősorban az állampapír-kibocsátások mögé áll.

Összességében a Monetáris Tanács 3000 milliárd forint új forrást adott a gazdaságnak, ez az idei várható GDP 6%-a

 - emeli ki Matolcsy.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.