2023. december 4., 10:38

Lesz-e pénz az euróalapokra? Egy ország hezitál

Az Európai Bizottsághoz közelálló euroactiv.sk hírportál egy hosszebb elemzést közölt arról, milyen nehézségek akadályozzák azt az elképzelést, hogy menet közben meg kellene emelni az EU költségvetését.

Gondban vannak
Johannes Hahn
Fotó: TASR

A portál szerint az EU-nak jóvá kell hagynia az új költségvetés felülvizsgálatát, mivel az eredeti költségvetés nem számolt a magas kamatbefizetésekkel. Ugyanakkor az országok több támogatást szeretnének Ukrajnának, de olyan államok is, mint pl. Szlovákia, ragaszkodnak ahhoz, hogy az uniós támogatásokat nem lehet csökkenteni. A megállapodást a belpolitikai válsággal küzdő Németország hátráltatja.

Júniusban az Európai Bizottság az uniós költségvetés 66 milliárd eurós növelését javasolta a migráció, az Ukrajnának nyújtott pénzügyi támogatás, a kamatlábak és a versenyképesség finanszírozására.

Az EU 27 tagállamának néhány tagja, köztük az EU Tanácsának spanyol elnöksége azt javasolta, hogy a meglévő költségvetés egyes részeit "át lehetne csoportosítani" az új prioritások finanszírozására. Johannes Hahn, az EU költségvetési biztosa nem szívesen foglalkozik ezzel az ötlettel.

Ha az országok az európai alapokból és programokból származó források átcsoportosításával akarják elérni, hogy 66 milliárd euróval növeljék a költségvetést,

akkor az elkövetkező években 30 százalékkal kellene csökkenteniük valamennyi uniós programot, ami politikailag irreális"

– mondta Hahn az újságíróknak múlt csütörtökön (november 30-án).

Nem vagyunk makacsok, és nem utasítunk el semmilyen ötletet, a pénzek újraelosztásának gondolata nem elvetendő, de amikor ezt javasoljuk, azt számos, ha nem a legtöbb tagállam el fogja utasítani"

– érvelt a biztos.

Hahn hangsúlyozta, hogy a javasolt 66 milliárd eurós költségvetés-emelés az összes uniós tagállammal folytatott megbeszéléseinek az eredménye. Az országok azt kérték, hogy az euróalapokat és a közös agrárpolitikát ez ne érintse. Ezek együttesen az uniós költségvetés mintegy kétharmadát teszik ki.

Ezzel kapcsolatban Robert Fico szlovák miniszterelnök is kijelentette,

kész támogatni, hogy Szlovákia 400 millió euróval növelje az uniós költségvetéshez való hozzájárulását a következő négy évben",

de az uniós források csökkentését elutasította.

Ha ehhez hozzávesszük, hogy még az igazgatási költségvetést sem lehet csökkenteni, akkor végül nem tudjuk elérni a költségvetés 75 százalékát"

- számol Hahn. Számításai szerint a hétéves költségvetés végéig hátralévő négy év 180 milliárd eurónak felel meg.

Néhány tagállam nagyszerű ötletekkel áll elő, hogyan lehetne 180 milliárd euróból 66 milliárd eurót találni... Sok szerencsét kívánok nekik".
A labda Németország térfelén pattog

A biztos szerint a hétéves pénzügyi terv félidős felülvizsgálatáról szóló megállapodás elérésének legnagyobb akadálya a németországi költségvetési vita.

Németországot annyira lekötik a saját problémái, hogy nem tud időt szakítani az uniós költségvetés felülvizsgálatára"

 – mondta Hahn.

A Németországban kormányzó hárompárti koalíció politikusai kétségbeesetten keresik a saját költségvetésükben tátongó lyuk betömésének módját. A német legfelsőbb bíróság gátat szabott annak a tervüknek, hogy a világjárvány okozta adósságból finanszírozzák az éghajlat-változási intézkedéseket.

Számos időbeli korlátnak vagyunk kitéve, ezért az idő a szokásosnál is fontosabb. Remélem, hogy Berlin minél hamarabb megérti, hogy az EU legnagyobb gazdaságaként különleges felelősséggel tartozik. Vagyis az ő határozott részvétele és elkötelezettsége nélkül nem fogunk megállapodásra jutni"

– tette hozzá.

Már decemberben meg kellene állapodni

Az uniós vezetők decemberben jelölték meg azt a határidőt, hogy megállapodjanak az EU hétéves költségvetésének emeléséről. A folyamatot még a júniusi EP-választások előtt le akarják zárni. Az Európai Parlament, amelynek szavazata elengedhetetlen a költségvetés elfogadásához, legalább négy hónapos szünetet tart majd.

Természetesen van néhány alternatív forgatókönyv a fejemben, de ebben a szakaszban nem vagyok érdekelt abban, hogy bárkinek is teret adjak az idő további meghosszabbítására. Tehát kellő nyomást kell gyakorolnunk ahhoz, hogy csapatként, közösen jussunk megállapodásra"

– mondta Hahn, hozzátéve, hogy a mostani csomag a legjobb ajánlat mindenki számára.

Hahn kitart amellett, hogy a tárgyalásokat minél hamarabb le kell zárni, hogy a képviselőknek legyen elegendő idejük a tagállamok terveinek egyeztetésére, és a 2025-re vonatkozó éves költségvetés növelésének beépítésére.

Nem kívánt válaszolni arra a kérdésre, hogy az Európai Bizottság milyen más tervekkel számol arra az esetre, ha a tagállamok nem adnának zöld utat ennek a csomagnak.

Az EU legutóbbi csúcstalálkozóján több állam - köztük Belgium, Németország és más, ún."takarékos" ország – ellenezte a Bizottság javaslatát, és felszólította Brüsszelt, hogy változtasson a források és az el nem költött pénzek felhasználásán.

Eddig csak azt hallottam, hogy bármit is javasolunk, megszorításoknak kell lenniük. Soha nem folytatunk vitát arról, hogy mire van szükség, mennyibe kerül és hogyan kell azt finanszírozni. Egyesek még mindig csak kiadáscsökkentést követelnének, függetlenül attól, hogy 30 vagy 100 milliárdot javasoltunk!"
B-terv Ukrajna számára

Október 3-án az Európai Parlament támogatta az uniós költségvetés módosítását, amely 50 milliárd eurót irányoz elő az Oroszország által megtámadott Ukrajna számára. A pénzt Kijev pénzügyi szükségleteinek középtávú, átfogó megoldására szánják.

A biztos azonban jelezte, hogy nem valószínű, hogy olyan megállapodás születik, ami csak Ukrajnára vonatkozna.

"Néhány tagállam kijelentette, hogy ez elfogadhatatlan"

- mondta.

Egyes országok számára a prioritás a migráció vagy a versenyképesség"

– jelentette ki, utalva arra, hogy a konszenzuskeresés ebben a kérdésben akadályozhatja a más prioritásokról való gyors megállapodást. Hangsúlyozta viszont, hogy

senki sem kérdőjelezi meg Ukrajna támogatását".

Ha azonban Orbán Viktor magyar miniszterelnök – és bizonyos mértékig Robert Fico – azt tervezi, hogy késlelteti az Ukrajna-csomagról szóló megállapodást, Hahn szerint a B-tervet meg kellene fontolni.

Az egyik lehetőség az, hogy 26 tagállammal [azaz Magyarország kivételével] kétoldalú megállapodásokat kötünk, de ez egy nehezebb folyamat"

– idézte Hahn Valdis Dombrovskis kereskedelmi biztos korábban elhangzott kijelentését.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.