Lehet, Brüsszel elutasítja a szlovák reformok egy részét? - A pénzügy cáfolja ezt
A Grant Thornton tanácsadói társaság véleménye szerint, az Európa Bizottság elutasítja a gazdasági mentőcsomag lehívásához szükséges szlovák reformprogram egy részét, amit december 22-án juttatott el Brüsszelbe Eduard Heger, szlovák pénzügyminiszter. A Bizottság kifogásai a Grant Tronton szerint, elsősorban a Zöld gazdaság fejezet intézkedéseit érinthetik, amelyek nem eredményeznék a széndioxid-kibocsátás megfelelő csökkenését, és hiányzik a program gyakorlati átültetése. A pénzügyminisztérium mindezt cáfolja.

A Grant Torton figyelmeztet, hogy
A Grant Torton szerint, bár a reformcsomag érinti ezeket a területeket, de nem egyértelmű, hogy akár elméletileg is ezek az intézkedések képesek lesznek-e ekkora mértékű kibocsátás-csökkentésre.
Az Ipar Dekarbonizációja című fejezet, szerintük teljesen elégtelen, bár lett volna lehetőség, hogy kibocsátás-csökkentő intézkedéseket javasoljanak. Hiányoznak a részletes, konkrét intézkedések amelyek ezt a célt szolgálnák.
A Grant Torton hiányolja a reformcsomagból a zöld adók és támogatások használatát, ahogy a szankciókat is azon vállalatokkal szemben, amelyek nem teljesítik a célokat. Ezeket az eszközöket ugyanis több tagország is beépíti a jogrendjébe.
A Grant Torton szerint a Vállalkozói Környezet Javítása című fejezet csak a közbeszerzésre és az építkezési eljárásra koncentrál, miközben a szlovákiai vállalkozói környezet több rendszerszintű hibával küzd.
Javasolják is, hogy ebben a fejezetben komplexebb intézkedések kellenének, mint például a munkaerőköltségek adó- és járulékcsökkentése, vagy az államigazgatás hatékony digitalizációja.
A Pénzügyminisztérium alapvetően elutasítja a Grant Thornton társaság állításait.
A nyilvánosságra hozott állításokat félrevezetőnek tartják, amelyek sértik a kormány azon erőfeszítéseit, hogy olyan minőségi reformtervet készítsenek, amely a legjobban ötvözi a zöld gazdaságra és a dekarbonizációra vonatkozó európai követelményeket.
A pénzügy hangsúlyozza, hogy intenzíven tárgyal az összes lépésről a Bizottsággal, mind a technikai, mind a legmagasabb politikai szinteken. A december 22-án elküldött reformcsomagot ez elkövetkező hetekben fogják a brüsszeli szakértőkkel megtárgyalni.
A minisztérium szerint Szlovákia előrehaladott állapotban van a gazdaságmentő csomag előkészítésében, hiszen eddig az EU-tagországoknak csupán az egyharmada nyújtotta be a reformtervét, és több tagországban még a tervekkel kapcsolatos technikai egyeztetések, párbeszédek sem indultak el. A pénzügy hangsúlyozza, hogy ez az elmúlt 15 év legnagyobb reformcsomagja, olyan igyekezet, ami évek óta hiányzott a szlovák gazdaságpolitikából, és mindezt rekordidő alatt sikerült összeállítani.