2023. december 11., 10:08

Kiemelt figyelmet kap a csallóközi energia?

Egyelőre nem tudjuk, milyen módon és mennyire hatékonyan tudja majd kezelni a Fico-kormány az energiakrízis újabb évét, de az egyre nyilvánvalóbb, hogy a bősi vízerőmű központi figyelmet kap a politikai hatalom részéről.

bős
Évente kb. 15 ezer hajó, valamint 500 ezer utas halad át a zsilipkamrán
Fotó: Magyar7/Archív felvétel

A bősi vízerőmű energiatermelő kapacitásának a jelentőségét, illetve a további fejlesztések terveit a kormányprogramba is belefoglalták, így nem meglepő ez a kiemelt figyelem. Erre a múlt héten Robert Fico külön is ráerősített, amikor a Duna közlekedési potenciáljának jobb kihasználásáról beszélt Bősön.

A kormányprogramban az áll, hogy a csallóközi vízerőmű műszaki helyreállítása a szükséges előfeltétele a vízforrásból történő villamosenergia-ellátás stabilitásának, és egyben fontos bevételi forrást is jelent az ország számára. A kormány hamarosan meghozza a döntését a turbinák korszerűsítéséről és cseréjéről, amelyek már jóval túl vannak hasznos élettartamukon.

Ennek vonatkozásában tehát érthető, hogy az erőmű bal zsilipkamrájának ünnepélyes átadásán nem csupán a közlekedési és a környezetvédelmi tárca vezetője jelent meg, hanem maga a miniszterelnök is.

Jana Ježíková, az állami vízépítési vállalat megbízott vezérigazgatója a múlt csütörtöki ünnepélyes eseményen bemutatta, hogyan zajlott a bősi vízerőmű zsilipkamráinak a modernizálása, s milyen szerepet tölt be a bal kamra fejlesztése a teljes működés szempontjából. A kamra egyébként jelenleg próbaüzemben működik, az engedélyezési eljárás pedig vélhetően az év végéig befejeződik. A projekt célja az volt, hogy a hajók maximális biztonsággal haladjanak át a zsilipkamrán, emeljék a forgalmi kapacitást, és minimalizálják a meghibásodás veszélyét. A hidraulikus rendszert is korszerűsítették.

A felsorolt fejlesztések 2016-ban indultak, a korábbi Fico-kormány idején, s a projekt költségvetése meghaladta a 144 millió eurót. Ebből csaknem 123 millió euró (85%) európai uniós forrásból származott, a többit a szlovák állam adta hozzá.
fico
Robert Fico: A bősi erőmű biztosítja a szlovákiai villamosenergia-termelés csaknem egytizedét
Fotó:  TASR
A víz, mint megújuló energiaforrás

Robert Fico bősi nyilatkozata elején kiemelte, különös kapcsolata van a Dunával, sok olyan részét ismeri a folyónak, amelyet a legtöbben nem. A vízerőmű korszerűsítése után a Duna a mostaninál is fontosabb közlekedési útvonal lehet. Évente ugyanis körülbelül 15 ezer hajó, valamint 500 ezer utas halad át a zsilipkamrán, de ezek a számok a jövőben emelkedhetnek. Arra is kitért a kormányfő, hogy teljesen felújították az egyes betonelemeket, a zsilipkamrát működtető bonyolult szerkezeteket, és egyúttal reményét fejezte ki, hogy az új zsilipkamra legalább 30 évig szolgálja majd a hajóközlekedést és az energiatermelést.

Robert Fico beszélt arról is, hogy más országokhoz képest nem használjuk ki a folyó közlekedési potenciálját, és ez a korábbi, sorrendben a harmadik kormánya által kezdeményezett projekt éppen ennek a rossz gyakorlatnak a felszámolását célozta. Ezért látogatott el most személyesen is Bősre, mert a vízerőmű műszaki helyreállítása a szükséges előfeltétele a vízforrásokból származó áramellátás stabilitásának. „A szlovák kormány tisztában van a vízerőmű jelentőségével. Vállalja, hogy támogatja és fejleszti a vízből, mint megújuló forrásból történő villamosenergia-termelést” – mondta a kormányfő.

A zsilipkapuk 1992 óta folyamatosan üzemelnek, kivéve a rendszeres karbantartás és a baleset-elhárítás időszakait. Az európai projektnek köszönhetően a jobb és a bal oldali kapuk is átestek a korszerűsítésen, így növelik a nemzetközi vízi forgalom biztonságát. A kormányfő hangsúlyozta, a bősi erőmű biztosítja a szlovákiai villamosenergia-termelés csaknem egytizedét, másképpen fogalmazva, minden tizedik izzót a bősi villanyáram működtet.

Robert Fico miniszterelnök természetesen kitért arra is, hogy éppen az ő kormánya volt az, amely visszavásárolta az olasz Eneltől a Szlovák Villamos Műveket, egyben a bősi erőművet is, s a jövőben is az ország energetikai függetlenségéért fog dolgozni. Szavaiból kitűnt, a hazai vállalatokra akarnak támaszkodni, s így a bősi vízerőmű még fontosabb szerepet kaphat.

Tomáš Taraba miniszterelnök-helyettes, környezetvédelmi miniszter azzal egészítette ki a kormányfő szavait, hogy a vízenergia felhasználása területén Szlovákia az Európai Unió éllovasai közé tartozik.

A bősi vízerőműt pedig Szlovákia legnagyobb megújuló villamosenergia-forrásának nevezte. „Elvégeztük a bősi vízerőmű modernizálásának első feladatait. Most azonban egy másik, nem kevésbé fontos feladat előtt állunk, mégpedig az erőmű nyolc turbinájának felújítása, amelyeknek hasznos élettartama 10 évvel ezelőtt lejárt. Ha fenn akarjuk tartani a tiszta energiatermelést és megelőzni az esetleges gazdasági károkat, akkor a turbógenerátorokat korszerűsíteni kell. Ez a beruházás a lefőbb prioritás” – húzta alá Tomáš Taraba kiemelve, hogy látható, ezen a téren is másként gondolkodnak, mint az elmúlt három évben hatalmon lévő kormányok.

A környezetvédelmi miniszter Július Binderre, a vízépítő vállalat egykori igazgatójára, az erőmű megépítőjére emlékeztetett, s mint mondta, „a bősi vízerőműnek köszönhetően egész évben biztosított a dunai közlekedés, és megakadályozhatók az árvizek”. A környezetvédelmi miniszter szerint mindez egyben óriási anyagi hasznot is jelent Szlovákia számára, arról azonban nem beszélt, milyen járulékos károkat okozott az erőmű a környék magyar lakosságának. 

A bősi vízerőmű létesítményei 1992 óta üzemelnek, az összesen 720 megawatt beépített teljesítménnyel Szlovákia legnagyobb vízerőműve. A fejlesztések tovább folytatódnak, kérdés azonban, hogy milyen gyorsan és milyen hatással lesznek a Csallóközre.

Megjelent a Magyar7 2023/49. számában.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.