Kiderült, hogy mikor érhet véget a rohamos drágulás!
A szlovák gazdaság idén és jövőre növekedni fog, míg az infláció üteme lassul - számolt be sajtótájékoztatón Peter Kažimír, a Szlovák Nemzeti Bank elnöke és Ódor Lajos, az intézmény alelnöke.

A bruttó hazai termék (GDP) növekedése 2023-ban 1,3%-ot, jövőre 3,2%-ot, 2025-ben pedig 3%-ot kellene elérnie az előrejelzések szerint. Az infláció ugyanakkor idén 10,5%-on, jövőre 6,7%-on, 2025-ben pedig 4,8%-on állhat meg.
„Szlovákiában fokozatosan csökkennie kell az inflációnak, decemberhez képest a kilátások ugyanakkor érdemben nem változnak. Az idei kétszámjegyű árnövekedés elsősorban olyan költségtényezőket vesz figyelembe, mint az energia, az inputok és a bérek. Az inflációs célhoz közelebbi megtérülést hátráltatják az energiaárak, amelyek feltételezésünk szerint csak az előrejelzési horizont végén érik fel a piaci árakat” – magyarázta Kažimír.
Szerinte a magas infláció átmenetileg visszafogja a háztartások vásárlóerejét, a gazdaságot pedig az európai források megnövekedett felhasználása viszi majd előbbre.
- mondta el a nemzeti bank elnöke.
Arra számítanak, hogy infláció mértékének csökkenésével majd újra növekedni a kezd a lakosság fogyasztása, amit a reálbérek növekedése is támogatni fog.
Kažimír szerint a külföldi környezet javult a decemberi kilátásokhoz képest. „A kedvezőbb külföldi környezet, az alapanyagok árának csökkenése és az alkatrészhiány enyhülése támogatja exportteljesítményünket. A világgazdaságnak azonban szembe kell néznie a még mindig viszonylag magas, bár lassuló infláció és a szigorúbb monetáris politika kihívásával. A nyersanyagárak újbóli emelkedése és a pénzügyi rendszer esetleges stresszhelyzet jelentős kockázatot jelent a globális fejlődésre és így gazdaságunkra nézve. A belföldi kereslet részeként a háztartások jobban korlátozhatják fogyasztói kiadásaikat” – tette hozzá.
Az árak szintjén fennáll a veszélye, hogy a ráfordítási költségek hosszabb ideig átkerülnek a fogyasztói árakba– mutatott rá a jegybankelnök.
Tisztázta: a munkaerőpiac kifogy a munkaerőforrásból, ami a tavalyi év második felében lassult a foglalkoztatás növekedésében. „A megüresedett állások nagy részét külföldi munkavállalók töltötték be. A következő hónapokban a fogyasztói kereslet lehűlése miatt a foglalkoztatás stagnálására számítunk" - tette hozzá Kažimír.
Ódor szerint az államháztartási előrejelzés 2023-tól jelentős romlást feltételez a közszféra gazdálkodásában.
– tette hozzá Ódor.