2020. április 28., 19:14

Kičura jókai beszerzőjének milliókat kellene visszaadnia

Egy hónappal azután, hogy a Tartalékaalapnak át kellett volna vennie 10 millió sebészeti szájmaszkot Martin Střelec vállalkozótól, az alap új vezetése visszalépett a szerződéstől. A szájmaszkok ugyanis a vállalkozó többszöri ígérgetése ellenére sem érkeztek meg, miközben szerződésben vállalta a szállítást, és már többször halasztották az átadás határidejét.

Fotó: TASR

Az A-testing vállalatnak az elkövetkező napokban vissza kellene adnia azt a 3,885 millió eurót, amelyet előlegként felvett a szerződés aláírásakor.

Az A-testing ügyvezetője elismeri a tartalékalap lépésének jogosságát, de neheztel az államra, ugyanis szerinte a szájmaszkokat 13 millió euróért még az alapnak kellett volna átvennie március 20-án Indiában egy reptéren. Szerinte amiatt borult az üzlet, mert többszöri felszólításra sem vették át az árut. Panaszolja azt is, hogy nem kapott arról igazolást, hogy állam érdekében cselekszik, ami segíthette volna a szállítást, ahogy nem adták oda az állami repülőgépet sem erre a célra.

A vállalkozót meglepte a szerződés felmondása, mert három nappal előtte küldött az alapnak egy mailt, fényképekkel, hogy az áru szállításra kész.

A Trend portálnak a vállalkozó beszámolt,

az indiai üzlet azért esett kútba, mert a Szlovákia lassan reagált, és pár napra rá India betiltotta a kivitelt. Később Kínában sikerült beszereznie a szájmaszkokat, ezt viszont hátráltatta a kínaiak által végzett minőségellenőrzés. Később majdnem sikerült, ekkor viszont a kínai repülőgép személyzete került karanténba.

Střelec az előleg visszatérítéséről elmondta, hogy a kötelességét teljesíti, de jelenleg nincs pénze. Azt állítja, hogy kifizette a szájmaszkokat, és most arra vár, hogy visszaadják neki az előleget levonások nélkül. Hogy ez mikor történik meg, azt nem tudta megmondani, de biztos benne hogy hozzájut az előleghez, bár azt nem árulta el, mely gyártókról van szó.

Mindenesetre kérdéses, ha előlegnek elég volt 4 millió euró, és az ő elmondása szerint a szájmaszkok a teljes ár kifizetése nélkül nem hagyhatták volna el a gyárat, akkor Szlovákiába érve mitől emelkedett volna a számla 13 millióra. Střelec azt állítja, hogy a közvetítő, aki egyben az üzleti partnere is volt, segítette ki a teljes vételár kifizetésében.

A szerződéseket a rendőrség vizsgálja

A Tartalékalap Kičura által az egészségügyi védőeszközök beszerzésére aláírt szerződéseit a NAKA vizsgálja. Střelec állítja nincs mitől félnie, mert tőle senki nem kért kenőpénzt, és nem is adott. A rendőrség egyelőre nem hallgatta ki. Kičura viszont időközben vizsgálati fogságba került kenőpénz elfogadásáért, bár ez a katonai beszerzésekkel van kapcsolatban.

Kičura szerződései közül vizsgálják a Lacorp társasággal kötött 35 milliós üzletet is, ahol megállapították, hogy a felkínált FFP3-as maszkok és a védőöltözékek nem megfelelő minőségűek, és a gyorstesztjeik pedig megbízhatatlanok.

A gyorstesztek megvásárlásától az állam visszalépett, a reszpirátorokért pedig csökkentette az árat 700 ezer euróval. Ezzel az üzleten 7 és fél millió eurót megspóroltak.

Egyelőre az alap egyik üzletet sem kommentálta. A megspórolt hét és félmilliót más beszerzésekre költötte. Vettek a Chiranától 3,7 millióért, az MŠ Log-tól (3,7 millió euró), PPSK invest szövetkezettől (3,6 millió euró), Plastonic-tól (majdnem 3 millió euró), Trade medical-tól (cca egymillió euró), Tatrasvittől (780-ezer euró), illetve a Remaplasttól (félmillió euró).

Az államnak 39 centtért sikerült sebészeti szájmaszkokhoz hozzájutnia, ami lényegesen olcsóbb, mint a jókai vállalkozó által felkínált 1,1 eurós ár, igaz mondja, hogy az ő szájmaszkjai magasabb minőséget képviselnek.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.