Kevesebben dolgoznak feketén
A feketén dolgozók száma Szlovákiában csökken, de az illegális foglalkoztatás problémája továbbra sincs megoldva.

A leggyakrabban harmadik országokból származó külföldiek dolgoznak illegálisan Szlovákiában – figyelmeztetett a Szakszervezetek Konföderációja (KOZ) az Európai Migrációs Hálózat 2017–2022 közötti időszakra vonatkozó elemzése alapján.
– közölte a KOZ.
A feketemunkát leggyakrabban az ipari termelésben, adminisztratív és támogató szolgáltatásokban, az építőiparban, valamint a kiskereskedelemben és nagykereskedelemben végezték.
A szakszervezet szerint a törvényeket leginkább kisvállalkozások – azaz 1–9 alkalmazottal működő mikrovállalkozások – kerülték meg.
A legkevesebb jogsértést a 250 fő feletti vállalatok követték el. A bányászat, az energiaipar (villamos energia, gáz, gőz, hideglevegő), valamint a pénzügyi és biztosítási szektorkevésbé volt kockázatos a feketemunka szempontjából.
A KOZ hangsúlyozta: ha egy cég nem tartja be a Munka Törvénykönyvét és más jogszabályokat, nemcsak a munkáltató, hanem maga a munkavállaló is bajba kerülhet.
Az illegális munkavégzésért akár 331 eurós bírság is kiszabható, emellett akár három év szabadságvesztés is kiszabható büntetésként.
„Súlyos hiányosságokat főként azoknál a munkáltatóknál tártak fel, akik nem találnak elegendő hazai munkaerőt, ezért külföldi dolgozókra szorulnak. Hiányzó munkaerőt leggyakrabban Szerbiából, Ukrajnából, Macedóniából, Bosznia-Hercegovinából, Montenegróból, Vietnámból, Romániából, Kazahsztánból, Lengyelországból, Oroszországból, Grúziából és Moldovából pótoltak” – magyarázták a szakszervezetek.
Bár a feketemunkások száma csökken, egyes munkáltatók átálltak az úgynevezett "számlás foglalkoztatásra" (švarcsystém), ami ugyanúgy illegális, és az állam ellenőrzi is.
Ennek során a cégek formálisan egyéni vállalkozókat (SZČO) vagy szabadúszókat foglalkoztatnak, ám valójában ugyanúgy irányítják őket, mint a rendes alkalmazottakat: fix munkaidő, munkabér, a munkáltató utasításai szerint dolgoznak.
„A munkáltató így spórol a járulékokon, adókon és kevesebb adminisztrációval jár, viszont a dolgozó elesik a Munka Törvénykönyve által biztosított jogoktól és juttatásoktól. Ez gyakorlatilag egy álca mögé bújtatott munkaviszony” – zárta közleményét a KOZ.