2024. szeptember 30., 13:22

Kevésbé hatékonyan dolgozunk?

Az euróövezetben a munkatermelékenység, vagyis a gazdaság egy alkalmazottra vagy ledolgozott órára jutó teljesítménye már csaknem két éve csökken. A foglalkoztatás és a ledolgozott munkaórák száma nőtt, ami a termelékenység csökkenéséhez vezetett. A legnagyobb visszaesést, több mint négy százalékot a 2022-es évhez képest, az ipari termelés könyvelhette el. Erről a Szlovák Nemzeti Bank Pénzügyi, Statisztikai és Kutatási Osztályának (ÚMS) elemzői tájékoztattak.

Kia Slovakia autógyártás
Fotó: TASR

„A cégeknek rossz tapasztalata van a járvány utáni időszakból. A gyors gazdasági fellendülést munkaerőhiány kísérte. Az elöregedő népesség és a rugalmatlan munkaerő-piaci szabályozás miatt a vállalkozásoknak számos okuk van arra, hogy fenntartsák vagy növeljék a foglalkoztatást. Amikor 2022 második felében a gazdasági teljesítmény az energiasokk és az ukrajnai háborúval kapcsolatos bizonytalanság hatására megtorpant, a foglalkoztatás továbbra is nőtt. A gyenge gazdaság ellenére a vállalkozások nem bocsátottak el olyan szakképzett munkavállalókat, akikre a jövőben szükségük lehetne” – magyarázták az elemzők.

Az iparág termelékenységének csökkenése szerintük a teljesítmény visszaesésének következménye volt. Egyes iparágakat jelentősen érintett az energiaárak emelkedése, míg mások erős kínai versennyel néznek szembe.

A termelékenység jelentősen csökkent a kereskedelem, a szállítás, a szálláshely-szolgáltatás és az étkeztetés területén is – tették hozzá a szakértők.

Az Európai Központi Bank (EKB) szeptemberi előrejelzése szerint a következő hónapokban és években a termelékenység növekedésére lehet számítani.

A foglalkoztatottság növekedésének fokozatos lassulását és gazdasági fellendülést várnak, miközben a termelékenység növekedése a bérek lassuló alakulásával együtt várhatóan hozzájárul az árnyomás enyhüléséhez.

„Ha a jelenlegi tendencia még egy ideig folytatódik, és a termelékenység nem növekedne, vagy tovább csökkenne, akkor megnőne annak a kockázata, hogy az infláció csökkenése nem folytatódik az EKB előrejelzésében feltételezett ütemben. Különösen akkor, ha a dinamikus bérnövekedés is fennmarad. A foglalkoztatottak számának növekedése azonban nem haladhatja meg a végtelenségig a termelés ütemét. A növekvő bérköltségek visszatartják a vállalkozásokat a munkerő további felhalmozásától. A munkaerőpiac enyhülésének jelei már most kezdenek megmutatkozni, amit számos felmérés előrejelzései is mutatnak, továbbá az üres álláshelyek aránya is fokozatosan csökken” – zárták szavaikat az elemzők.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.