Kamatot vágott az MNB
A várakozásokkal ellentétben változtatott főbb kondícióján a jegybank: így az alapkamat 15 bázisponttal kisebb, 0,75% lett. A kamatfolyosó két szélét jelentő egynapos betéti és hitel kamatláb maradt -0,05, illetve 1,85%.

A közelmúltban nem volt utalás arra, hogy a jegybank változtatni készülne a kamatokon, de egy esetleges lazítás benne volt a levegőben, hiszen a régió jegybankjai látványosan vágták a kamatokat a koronavírus-válságban, míg az MNB ezen az úton mindeddig különböző okok miatt nem tudott elindulni.
A kamatvágás minden bizonnyal annak szól, hogy a nyugodtabb környezetben a jegybank bátrabban folytathat gazdaságélénkítő politikát. A rövid hozamok egyébként az elmúlt hetekben szép csendben elindultak már lefelé: a 3 hónapos diszkont kincstárjegy hozama jóval az irányadó kamatszint alá, 0,5% közelébe süllyedt, és hasonló hozamok alakultak ki a 6, 12 hónapos futamidőkön is.
Az eurót árfolyama több mint 1 forinttal, 350 forintra ugrott fel a döntés kihirdetése után. Délután két óra előtt egy perccel, a döntés közzététele előtt még 348,71 forinton jegyezték az eurót a bankközi devizapiacon.
A dollár jegyzése 308,42 forintról 309,31 forintra, a svájci franké pedig 325,96 forintról 326,90 forintra kúszott fel.
Az eurót kedd reggel nyolc órakor még 347,10 forinton jegyezték az előző esti 347,17 forint után. A dollár reggel 308,19 forinton, a svájci frank pedig 325,26 forinton forgott.
Elemzők kedden nem vártak változást a fő monetáris eszközökben, de úgy vélték, az Inflációs jelentés - amelynek főbb számait kedden délután, a teljes jelentést pedig csütörtökön publikálja az MNB - iránymutatást adhat a monetáris politika következő lépéseiről.