2022. június 13., 19:05

Ilyen se volt még! Az infláció mínuszba viszi a bérnövekedést

Hiába keres többet, egyre kevesebb marad a pénztárcájában? Nos, a hiba nem az ön „készülékében” van. A legújabb statisztikai adatok szerint a bérek – változó mértékben –, de továbbra is emelkednek. Csak pénzünk nincs több, mivel egyre drágább az élelmiszer, a rezsi, többe kerülnek a szolgáltatások. És ennek még nem is látni a végét.

pénztárca
Fotó: unsplash.com

Szlovákiában az átlagbér az év első negyedévében 1212 euró volt, az előző év azonos időszakához képest 7,8 százalékkal emelkedett. Első látásra ez jó hírnek tűnik, ám az árak megállíthatatlanul kúsznak felfele… A Statisztikai Hivatal által közzétett hétfői adatokból az tűnik ki, hogy sok alkalmazott kimondottan ráfizet.

Az inflációtól „megtisztított” reálbérek ugyanis valójában 1,4 százalékkal csökkentek.

A nominálbér a gazdaság minden szegmensében emelkedett tavalyhoz képest, más-más mértékben. A legjobban a pénzügyi és biztosítási szektorban dolgozók jártak, nekik 19,8%-kal emelkedtek a béreik. A művészet, a szórakoztatás és a rekreáció területén dolgozók 16,1%-kal keresnek többet, a pandémiában leginkább érintett étkeztetésben és vendéglátásban dolgozók fizetése pedig 14,6%-kal nőtt.

A 19 iparág közül 12-ben viszont nem tudtak lépést tartani az inflációval. Az ingatlanpiacon dolgozók reáljövedelme például 8,3%-kal csökkent.

Mire számíthatunk?

A jó hír, hogy a nominálbérek továbbra is emelkedni fognak. Ahogy azt a GDP fejlődési adatai mutatják, a gazdaság teljesítőképessége visszatért a pandémia előtti színvonalra.

Az infláció viszont olyan magas lehet, hogy a reálbér csökkenése a következő negyedévekben még az eddiginél is markánsabb lesz. Félő, hogy addigra a lakosság tartalékai javarészt elfogynak. Az árnövekedés tempója azonban várhatóan lassulni kezd.

Az év első negyedévében az infláció miatt a fogyasztói árak 9,3%-kal emelkedtek, ami oda vezetett, hogy reálbérek az elmúlt évhez képest 1,4%-kal csökkentek. Vagyis 2022 első negyedévében jóval kevesebb dolgot tudtunk venni a pénzünkért, mint egy évvel korábban, csökkent tehát a vásárlóerő.

Az év hátralévő részében marad ez a trend. A bérek ugyan nőnek, de aligha tudnak lépést tartani az inflációval. Végeredményben tehát csökkenést tapasztalhatunk. Hiába keresünk többet, mégis kevesebb mindent engedhetünk meg magunknak, mint egy éve.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.