Igazságos az új 13. nyugdíj? Kiszámolták, kik járnak a legjobban
Erik Tomáš miniszter igazságosnak tartja a tizenharmadik nyugdíj jelenlegi beállítását. A kormány nemrégiben döntött a tizenharmadik nyugdíj emeléséről, ennek értelmében minden nyugdíjas az általa kapott átlagnyugdíj összegével megegyező 13. nyugdíjat kap.

A tizenharmadik nyugdíj összegei a Szociális Biztosító által a 2023-as naptári évre vonatkozóan az egyes nyugdíjtípusokra vonatkozó havi átlagnyugdíj összegét jelentik. Ha az adott típusú nyugdíj átlagos összege nem éri el a 300 eurót, a tizenharmadik nyugdíj összege 300 euró lesz.
Az öregségi nyugdíjban részesülők számára ez azt jelenti, hogy 2024-ben nagyjából 606 eurós 13. nyugdíjat kapnak.
A parlament által áprilisban jóváhagyott módosítások azt jelentik, hogy idén decemberben új, teljes 13. nyugdíjat kapnak a nyugdíjasok. Az eddigi tizenharmadik nyugdíjak járadéknak számítottak. Ez a legfontosabb különbség az eddigi 13. nyugdíjjal összehasonlítva.
Amíg a tizenharmadik nyugdíj járulék volt, addig az alacsonyabb nyugdíjjal rendelkezők többet kaptak, mint a magasabb nyugdíjjal rendelkezők. Az eddigi 13. nyugdíjak összege 300 és 50 euró között mozgott. Az új beállítás szerint minden nyugdíjas ugyanannyit kap, de az új tizenharmadik nyugdíjon belül 300 euró a minimum.
– mondta Tomáš.
A tizenharmadik nyugdíjra eredetileg 300 millió eurót különítettek el a költségvetésben, de a nyugdíjak megemelése miatt további 530 millió eurót kell találnia az államnak.
A tizenharmadik nyugdíjak egy része a magasabb áfa formájában visszakerül az államhoz, Erik Tomáš munkaügyi miniszter szerint még 400 millió eurót kell találni a megnövekedett költségek fedezésére.
„Még minidig nagy összegről van szó, amire erre az évre már van fedezet. Egy részét a Szociális Biztosító fizeti, de a nagyobb rész állami költségvetési átutalással lesz fedezve. Ezzel kapcsolatban Ladislav Kamenický pénzügyminiszter konszolidációs csomagot terjeszt elő” – fűzte hozzá Tomáš.
Ahhoz, hogy az állam meg tudja fizetni a tizenharmadik nyugdíjat, valahonnan elő kell teremteni a pénzt. A minisztérium által már meghozott intézkedések egyike, hogy korlátozza a korengedményes nyugdíjakat. Így több pénz marad a szociális rendszerben, és részben fedezi a tizenharmadik nyugdíj költségeit.
Az, hogy az így megállapított tizenharmadik nyugdíj valóban előnyös-e, kérdéses. A Költségvetési Felelősség Tanácsának (RRZ) februári elemzéséből az következik, hogy az így megállapított tizenharmadik nyugdíj nem az alacsony jövedelműeken segít a leginkább.
A Költségvetési Tanács ez év februári elemzése kimutatta, hogy az intézkedés a legszegényebb családokat és a leggazdagabbakat is kevésbé érinti.
A legfeljebb havi 397 euró rendelkezésre álló jövedelmű családok kategóriájában csak a háztartások 27 százalékánál emelkedik az éves jövedelem, mégpedig átlagosan csak 23 euróval. Az 1602 eurós vagy azt meghaladó jövedelemmel rendelkező családok kategóriájában mindössze a családok 15 százaléka érez majd bevételnövekedést, éves bevétele pedig átlagosan 73 euróval nő.
A számítások azt is kimutatták, hogy a tizenharmadik nyugdíj megemelése több családot céloz meg a jövedelmi spektrum közepén.
Azokban a családokban, amelyek havi 863 eurótól 973 euróig terjedő összeggel számolhatnak, évente átlagosan 320 eurós bevételnövekedést fognak érezni. A 764 és 863 közötti jövedelmű családok átlagosan 316 euróval javulnak évente.
A korengedményes nyugdíjak feltételeinek megváltoztatása is a tizenharmadik nyugdíj finanszírozását segítő intézkedések részét képezi. Tomáš a magasabb tizenharmadik nyugdíj bevezetését kompenzáló intézkedésként jellemezte a korengedményes nyugdíj „kevésbé vonzóvá tételét”.
– mondta Tomáš a Pravdának.
A korábbi kormányok úgy változtatták meg a korengedményes nyugdíjazás feltételeit, hogy bizonyos körülmények között viszonylag előnyös volt a korai nyugdíjba vonulás, mivel az öregségi nyugdíj így csak kisebb összeggel csökkent. A mostani kormány azonban változtatott ezen.
A biztosító által 2024. május 14. után jóváhagyott nyugdíjak a ledolgozott évek számától függetlenül 0,5 százalékkal csökkennek a nyugdíjkorhatár eléréséig hátralévő minden 30 nap után.
Ez a csökkenés eddig különböző volt, 0,3 vagy 0,5 százalék, attól függően, hogy a biztosítottnak megvolt-e a ledolgozott évek szükséges száma vagy sem.
Ez a lépés tehermentesítheti a Szociális Biztosítót, mivel a módosítás csökkenti a korengedményes nyugdíj iránti érdeklődést. A korengedményes nyugdíjazás iránti nagy érdeklődés nagy nyomást gyakorolt a Szociális Biztosítóra. Csak az idei év első három hónapjában több mint 99 millió eurót fizetett ki a biztosító nyugdíjként a több mint 29 ezer korengedményes nyugdíjasnak. Összehasonlításképpen, hasonló összeget, több mint 98 millió eurót fordítottak korengedményes nyugdíjba 2023 teljes kilenc hónapjára.