Hol keresnek jóval kevesebbet a nők a férfiaknál?
A nők és férfiak bére között a legnagyobb különbségek az építőiparban és az ingatlanügyekben, a legkisebbek a termelésben és az adminisztrációban vannak. A termelési operátorok és az adminisztratív dolgozók Szlovákiában a nemek közötti különbségektől függetlenül ugyanannyit keresnek. Ez a Grafton munkaerő-kölcsönzési ügynökség fizetési felméréséből derült ki.

"Több oka lehet annak, hogy egyes régiókban nagyobbak a bérkülönbségek, mint másokban, az adott régió foglalkoztatási szerkezetétől kezdve a nemzetközi vállalatok képviseletének mértékén át a születési arányig és az óvodai létesítmények elérhetőségéig" - nyilatkozta Jitka Kouba, az ügynökség marketing igazgatója. Szerinte a szlovákiai bérek kiegyenlítését javíthatja az az irányelv, amelynek értelmében a 150 főnél több alkalmazottat foglalkoztató cégeknek 2027 júliusától minden évben jelentést kell készíteniük a bérekről és indokolniuk kell a bérek esetleges eltéréseit nők és férfiak szintjén ugyanabban a munkakörben.
A felmérés kimutatta, hogy az építőiparban és az ingatlanügyekben a nők átlagosan akár 19%-kal kevesebbet keresnek, mint a férfiak. Az üzleti életben, a pénzügyekben és a számvitelben az ügynökség átlagosan kilenc százalékos eltérést mért.
Ezzel szemben azonban a nők adminisztratív pozíciókban és a termelésben ugyanannyit keresnek, mint a férfiak. Összehasonlításképpen: Csehországban 12 százalékos különbség van a nők és férfiak bére között az adminisztrációban és 16 százalékos a termelésben.
Tavaly a statisztikai hivatal adatai alapján a legnagyobb fizetéskülönbség a nők és férfiak között Trencsén megyében volt, ahol közel 18%-ot ért el. Ezt követte Zsolna megye 18% alatti és Pozsony megye 16% alatti részesedéssel. Éppen ellenkezőleg, a legkisebb különbség Eperjes megyében volt, nyolc százalék alatti szinten.
Az ügynökség igazgatója, Martin Malo hozzátette, hogy azoknak a cégeknek, amelyek még nem helyeznek hangsúlyt a nők és férfiak javadalmazásában megjelenő különbségek feloldására, ezt még azelőtt meg kell tenniük, hogy a munkavállalók jogosultak tájékoztatást kapni az összes dolgozó javadalmazásáról. Szerinte a munkáltatóknak négy évre visszamenőleg is közzé kell tenniük ezeket az információkat. Az új irányelv bevezetésével a munkavállalók kártérítésre is jogosultak lesznek, ha a cég diszkriminálta őket a munkabérükkel kapcsolatban.