Hiába nő az átlagbér, amikor csökken a vásárlóereje
Hétszeresére nőtt 3 évtized alatt az átlagbér összege Szlovákiában - derült ki a Statisztikai Hivatal által hétfőn közzétett adatokból. A pozitívnak látszó hír ellenére korai lenne örülni, mivel a bérnövekedés távolról sem haladt szinkronban a vásárlóerő növekedésével, mely utóbbi esetében egyértelmű visszaeséséről beszélhetünk az utóbbi években.

Az önálló Szlovákia megalakulása utáni években a bérek bruttó éves növekedése 2,2 és 18,4 százalék közti arányban mozgott. A havi átlagbér az elmúlt 30 évben a kezdeti 179 euróról 1300 euróra emelkedett.
Szlovákiában az átlag bruttó kereset 2018-ban haladta meg először az 1000 eurós szintet.
Az átlagbér tavaly is érzékelhető mértékben emelkedett, 2022 harmadik negyedévében az előző év hasonló időszakához képest 9,4 százalékkal, 1296 euróra nőtt.
Ezek a számok ugyan jól mutatnak, azonban a lakosság vásárlóerő paritásán mért értékek már jóval árnyaltabbá teszik a helyzetet. Jól mutatja ezt az is, hogy a jelentős átlagbér növekedés mellett tavaly a reálbér a harmadik negyedévben éves szinten négy százalékkal esett vissza.
A reálbérek csökkenése a vásárlóerő visszaesése egyenes következménye a fogyasztói árak gyors ütemű emelkedésének, a számok ezen a téren azt mutatják, hogy az elmúlt két évben csaknem kétszer gyorsabb ütemben nőttek a fogyasztói árak, mint a jövedelmek.