Hatalmas érvágás lenne a költségvetés számára a közszférában dolgozók bérének emelése
Az állami szektorban dolgozók bérének 10 százalékos emelése nagyon „megviselné” a költségvetést, jelentette ki Martin Vlachynský, az INESS elemzője.
A szakszervezetek a közszférában dolgozók bérének 10 százalékos emelését követelik még idén, és újabb 10 százalékot jövő januártól.
Prognózisaik szerint ez 1,5 milliárd euróval terhelné meg költségvetést.
A II. pillér „megnyirbálása” révén 365 millió euró, a bankadóból 336 millió, a megemelt egészségbiztosításokból 357 millió euró és veszteségadóból 102 millió euró folyik be az államkasszába. Ezért egy ilyen asztronómiai követelmény „felfalná” az összes megemelt adót, mondta Martin Vlachynský.
Az állami szektorban 2024-ben 1 749 euró volt az átlagbér, és az utolsó tíz év során 93 százalékkal emelkedett. A magánszférában idén 1 470 eurót kerestek átlagosan, ott a bérnövekedés tíz év alatt csak 68 százalékos volt.
Szlovákia a GDP 11 százalékát és az állami kiadások 23 százalékát költi az állami alkalmazottak bérére, a V4-es országok közül a legtöbbet és többet, mint az EU-s átlag.
Ugyanakkor azt is hangsúlyozni kell, hogy nemcsak a hivatalnokok tartoznak a közszféra alkalmazottai közé, hanem a pedagógusok és tűzoltók is, akik teljesen jogosan követelnek magasabb béreket, tette hozzá Vlachynský.
A magánszektorral ellentétben, ahol a piac vagy fogyasztó „dönt” a bérekről, a közszférában ez a lehetőség nincs. A közszolgálatnak, mint például a munkaügyi hivatalok szolgáltatásainak, nincs piaci értéke.