2022. augusztus 26., 15:16

Hasznossá tehető a bio hulladék – 2023-tól a fővárosban kötelező lesz a szeparált gyűjtése

Bár a környezettudatos életmódra már egyre többen odafigyelnek tájainkon is, még mindig nem elegen - még mindig nagyon sok szemetet termelünk. A fővárosban például minden egyes pozsonyira évente 120 kilogramm konyhai hulladék jut. Ez azt jelenti, hogy mintegy 90 háztartás – már ha szelektív módon gyűjtené a szemetet – ún. bio hulladéka elegendő lenne egy hektárnyi termőföld tápanyaggal való gazdagítására. A fővárosban a konyhai hulladékból évente akár 16 ezer tonna komposztot is nyerhetnénk, ami 534 hektár földet tehetne termékenyebbé.

Bio hulladék
Fotó: menejodpadu.sk

Legkésőbb jövő év januárjától Pozsony egész területén kötelező a konyhai hulladék gyűjtésének a bevezetése, ezért a főváros úgy döntött, az egyes városrészekben fokozatosan vezeti be a bio hulladék gyűjtését. Eddig hét városrész kapcsolódott be a gyűjtési rendszerbe, Lamacs, Pozsonybeszterce, Károlyfalu, Hidegkút, Dévényújfalu, Dévény és Ligetfalu, jelenleg a ruzsinói városrész bekapcsolása zajlik, szeptember végéig pedig az Újvárosban, Récsén és az Óvárosban is megindul a bio hulladék szeparált gyűjtése és elszállítása. A többi városrészben az év végéig vezetik be a konyhai hulladék kötelező szeparált gyűjtését.

A konyhai bio hulladék szeparált gyűjtésének a célja az ilyen típusú hulladék csökkentése, illetve a vegyes települési hulladékból való eltávolítása.

A konyhai hulladék - szeparált gyűjtése esetén - újrahasznosítható, az ételmaradékok hatékony felhasználásával nemcsak fenntartható elektromos áramhoz jutunk, hanem értékes komposzthoz is, amely szerves trágya formájában visszakerül a talajba, és tápanyagokkal gazdagítja azt. Ezáltal megnövekszik a talaj termékenysége, vízmegtartó képessége, a biológiai sokféleség minősége, és így a talaj több szenet is képes visszatartani.

A főváros bio hulladékának szeparált gyűjtésével és a komposztálással évente több mint 23 400 tonna szén-dioxid szivárgásának vesszük elejét a talajból a levegőbe: ez a mennyiség körülbelül 4600 autó - egész éves folyamatos vezetés esetén történő - szén-dioxid-termelésének felel meg.

Az eddigi eredmények

Eddig a főváros hét városrészében vezették be a konyhai hulladék szeparált gyűjtést. A főváros adatai szerint az átlagos részvétel a családi házak esetében közel 91%-os, a lakóházak esetében pedig mintegy 57%-os.

A projekt indulásától, 2021 októberétől 2022 júniusának végéig összesen 765 tonna konyhai hulladékot gyűjtöttek össze.

A rendszerbe elsőként bekapcsolódott Lamacs városrészben például az elemzett lakóházi hulladékminta közel 89%-a volt konyhai hulladék, több mint 7%-a kerti hulladék, hozzávetőleg 0,5%-a volt csak nem lebomló hulladék, a többit a komposztálható zsákok tették ki. Ez azt jelenti, hogy a vizsgált hulladék aránylag nagy tisztaságot mutatott.

A szeparált gyűjtésbe bekapcsolódott városrészek minden háztartása ingyenes kap egy egy 10 literes szellőző konyhai szemétkosarat (a családi házak pedig egy 20 literes, „konyhai biológiailag lebomló hulladék” feliratú barna gyűjtőedényt), 12 hónapra elegendő 150 db komposztálható zsákot és egy tájékoztatót.

Ezek kiosztásáról a www.olo.sk honlapon lehet tájékozódni, de telefonos értesítést is kapnak erről a családi házakban lakók, bérházak esetében pedig a bérházhoz közeli elosztópontokon vehetik majd át azokat a lakástulajdonosok a meghatározott időben. A lakók arról is tájékoztatást kapnak, hogy mi számít bio hulladéknak és mi nem, illetve hogyan kell a konyhai hulladék gyűjtését elvégezni.

Drága a bio hulladék gyűjtése

Azokon a településeken, ahol már több mint egy éve folyik a konyhai hulladék szeparált gyűjtése, a polgármesterek arra panaszkodnak, hogy az drága és nem hatékony. A szakemberek szerint azonban csak a helytelenül beállított és a lakosok számára kényelmetlen rendszer drágítja meg a szeparált gyűjtést, ennek az eredménye az alacsony bekapcsolódás is, írja az euractiv.sk portál.

Tavaly január óta működik a szeparált konyhai hulladékgyűjtés Szlovákiában. 2021 júliusában ért véget az átmeneti időszak, amely alatt a környezetvédelmi tárca ellenőrzése nem szabott ki bírságot, és az év végén véget ér a két legnagyobb város, Pozsony és Kassa számára is a kivétel, amit azért kaptak, mert van létesítményük a hulladék energetikai hasznosítására. Ez azt jelenti, hogy 2023 januárjától kivétel nélkül egész Szlovákia területén megindul a bio hulladék szeparált gyűjtése.

A Hulladékipari Szövetség (ZOP) a közelmúltban 103, összesen 1,9 millió lakosú település és város kérdőívei alapján közölt elemzést a gyűjtés sikerességéről. Az elemzés kimutatta, hogy

a biológiailag lebomló konyhai hulladék szeparált gyűjtése pénzügyileg költséges.

A szeparálás sikeressége mindössze 12 százalékos volt, ami tavaly lakosonként nagyjából 11 kilogrammot jelent, miközben a konyhai hulladék mennyiségét lakosonként évi 100 kilogrammra becsülik. Ekkora mennyiség begyűjtése nem lehetetlen feladat. Például az észak-olaszországi Pármában lakosonként évente 105 kilogramm konyhai hulladékot gyűjtenek össze.

Nem elég csak szétosztani a tárolóedényeket

De lássuk az adatokat. Egy tonna összegyűjtött konyhai hulladék átlagos ára a szlovákiai településeken 342 euró. Összehasonlításképpen: egy tonna települési hulladék összegyűjtése és feldolgozása mindössze 70 euró körüli összegbe kerül.A Hulladékipari Szövetség azt állítja, hogy a magas begyűjtési költségek miatt sok településen alacsony az elszállítás gyakorisága, ami főleg a nyári hónapokban jelent problémát, mert a hulladék a tárolókonténerekben rothad és bűzlik.

A menejodpadu.sk portál szerint

a helytelenül beállított és a lakosok számára kevésbé kényelmes begyűjtési rendszer drágítja meg a konyhai hulladék szelektív gyűjtését,

aminek eredménye az alacsony hatékonyság és a kis mennyiségű konyhai hulladék szelektív összegyűjtése, miközben a költségek nagy része kötött. Ezért logikus, hogy a rendszer nagyobb hatékonyságot hozó megváltoztatásával minden további begyűjtött tonnával csökkennek az egy tonna hasznosított hulladékra eső üzemeltetési és beruházási költségek, állítja a portál, amely szerint nem elegendő a szemétkosarak és komposztálható zacskók kiosztása. Az is fontos, hogy az önkormányzat hogyan kommunikálja a gyűjtést a lakosokkal.

Egy megfelelően felállított kampány drasztikusan növelheti a lakosság gyűjtési hajlandóságát, és ezzel együtt az összegyűjtött hulladék tisztaságát is.

A gyűjtés sikerét befolyásoló további tényezők a helyi önkormányzat egyértelmű utasításai, a rendszeres elszállítás, az ellenőrzési rendszer felállítása vagy az ösztönzőleg megszabott díjak.

A komposztálók előnyösebbek, csak a minőséggel van baj

Az egyenlet következő változóját a hulladékfeldolgozó létesítmények képezik. Az önkormányzatoknak két lehetőségük van – vagy a komposztáló, vagy a biogáz állomásokra szállítják a konyhai hulladékot. A feldolgozó létesítmények hiánya sokáig érvül szolgált az önkormányzatok és érdekképviseletek számára a biológiailag lebomló konyhai és éttermi hulladékok (BRKO) gyűjtése bevezetésének elhalasztása mellett.

Amint arról nemrégiben az odpady-portal.sk portál is beszámolt,

Szlovákiában még mindig nincs elég belőlük, és gondot jelent nem megfelelő eloszlásuk is az ország területén.

Szlovákiában több mint 100 biogázállomás működik, ezek többsége azonban csak a kertekből és parkokból származó zöldhulladékot képes feldolgozni.

Komposztáló üzemből is kevés van, és problémát jelent, hogy sokszor mezőgazdasági felhasználásra alkalmatlan komposztot gyártanak, a konyhai hulladék elszállítása pedig a feldolgozására jogosult biogázállomásokra, aránytalanul megnöveli a költségeket, állítják az önkormányzatok.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.