Fizetnek az ír farmereknek, hogy levágják „eresztgető” teheneiket
Az Egyesült Királyság több részében, de elsőként Észak-Írországban már megkezdődött az időszak, amikor az állam támogatást fizet azoknak a gazdáknak, akik „idő előtt” - vagyis az állatok fiatalabb korában – a szarvasmarháik leölése mellett döntenek a szén-dioxid és metán kibocsátás, illetve annak állítólagos klímaváltozásra gyakorolt hatásának csökkentése érdekében. Erről számolt be hivatalos kormányzati közlésekre hivatkozva több helyi hírforrás.
Hogy az emberi hülyeségnek és az önsorsrontásnak valóban nincsenek határai, arról alighanem már mindenki meggyőződhetett, aki már legalább két évtizedet élt a 21. század Európájában. Ennek ellenére, még mindig van min meglepődni, amikor az EU vezetésének vagy más - a köz valós szolgálatának elvét rég elhagyott - országvezetés bizonyos döntéseivel szembesül a közösségi és fősodrú média manipulatív buborékán kívül élő ember. Egy ilyen, a tekintélyében és világszereplői mivoltában is egyre kisebbé zsugorodó Nagy Britannia esete is, amely annak ellenére, hogy sikeresen kilépett az EU-ból, tovább folytatja annak jó néhány eszement ötletének megvalósítását.
Egy percre tegyük félre a tényt, hogy ez a hívői által vallás szintjére emelt idea, esztelenségében magasan übereli Caligula lovának konzullá nevezését. S azt is, hogy a hazugságtartalmának pofátlansági szintjét tekintve azzal a kommunista mesével vetekszik, hogy – az egyébként semmittevő, jóléti svájci emigrációjából hazatért – „szegény” Lenin elvtárs száraz kenyeret majszolt a kolbászsütöde illatait szagolva. Inkább nézzük a száraz tényeket.
A Beef Carbon Reduction Programme keretében az észak-írországi gazdák állatonként 75 font állami támogatásban részesülhetnek, ha úgy döntenek, hogy „idő előtt” levágják egy-egy szarvasmarhájukat. Andrew Muir, helyi agrárminiszter szerint a támogatást az indokolja, hogy ilyen „innovatív” módon lehet támogatni a klímaváltozásról szóló törvény dekarbonizációs céljait. A program wallesi megfelelőjének értelmében például 122 ezer szarvasmarha levágását irányozták elő. Ezek a célkitűzések egyébként egyaránt az ENSZ, Agenda 2030 nevet viselő tervezetéhez kötődnek, amelynek egyik fő vonatkozó megállapítása, hogy 2030-ig 25 százalékkal kellene csökkenteni az agráriumban tartott állatok számát a metánkibocsátás csökkentésének megálmodott céljai eléréséhez.