Fél óránként csődbe megy egy cég Németországban
Erőteljes mértékben növekszik a Németországban csődöt jelentő cégek száma, a tavalyi évben már 17 és fél ezer vállalat járt így, ami azt jelenti, hogy minden fél órában csődbe ment egy németországi cég – számolt be a dpa német hírügynökség által közölt statisztikákra hivatkozva több hírforrás.

A német szövetségi statisztikai hivatal adatai szerint 2023-ban éves szinten több, mint negyedével (26,5 százalékkal) emelkedett az országban csődöt jelentett vállalatok száma. Mint azt az aktuális – az idei év első három hónapjára vonatkozó – számok mutatják, ez a nyugtalanítónál már erősebb jelzőket érdemlő trend tovább folytatódik, hiszen 2024 első negyedévében már több, mint 5200 németországi cég vált fizetésképtelenné vagy jelentett csődöt.
Szakértői vélemények szerint a megdöbbentő statisztikák, vagyis a rekordszintű csődeljárások hátterében több tényező együtt hatása áll, ezen befolyásoló faktorok közül pedig az egyik legjelentősebb a Németországban kormányszinten és az Európai Unió részéről is erőltetett zöld politika és az Oroszország elleni szankciók következményeként tartósan magas szintre emelkedett energiaárak.
Ezek mellett a vészjósló trendet a vállalkozói környezet kiszámíthatatlansága, vagyis az is jelentős mértékben befolyásolja, hogy az egyes vállalatok az előre láthatatlan kormányzati, illetve uniós döntéshozatal miatt tartanak attól, hogy érdemi beruházásokba bocsátkozzanak. A további jelentősnek tartott faktorok közé sorolják az uniós „zöld megegyezés” (green deal) folyamatos implementációjából adódó többletköltségeket és az inflációs nyomást is.
Elemzői és megfigyelői vélemények szerint egyelőre nem sok biztató jel van arra vonatkozóan, hogy a német vállalatok csődjárványa javulhatna a közeljövőben, hiszen a felvetült problémák orvoslásával úgy tűnik érdemi szinten nem igazán akarnak foglalkozni az EP választáson kemény pofonokat kapott hagyományos nagy pártok, amit például az a nemrégiben a CDU, az SPD, a zöldek és a baloldal által a törvényhozásban jóváhagyott döntés is jelez, hogy újabb 1,3 milliárd eurót hagytak jóvá csupán a menedékkérők elszállásoltatására.