Farkas Iván: Látványos hozzá nem értés jellemezte a gazdaságpolitikát
Farkas Iván az egyik legismertebb felvidéki magyar gazdaságpolitikus, aki szeptemberben ugyan nem méretteti meg a választásokon, de határozott véleménye van az elmúlt időszak eseményeiről. Ahogy arról is, milyen lépésekre van szüksége majd annak a kormánynak, amely az előrehozott parlamenti választások után szeretné előremozdítani az ország helyzetét.

Mit gondol, mennyire sikerült mérsékelnie a szlovák gazdaságban uralkodó feszültséget a szakértői kormánynak, amelynek vezetői gazdasági szakemberek?
Nem igazán. Viszont látni kell azt is, hogy nem volt rá ideje, hiszen néhány hete kapták meg a szakértői kormány tagjai a kinevezésüket.
Viszont, az eddigi káosz után stabilizálhatják a gazdaság állapotát az ősszel várható választások eredménye alapján megalakuló új kormány kinevezéséig.
Tavaly egész évben az energiaválságról beszélt a világ. Az átlagpolgár viszont a mindennapokban leginkább a lassuló, de még mindig érezhető drágulással találkozik. Mennyire oka az inflációnak az energiaválság?
Három évnyi tevékenységükkel meghatározták az alapértéket: ettől lejjebb már nem lehet teljesíteni, ez volt a legalja. Figyelembe véve Szlovákia 30 éves történetét. Reménykedjünk abban, hogy az őszi választások után stabil kormány alakul s az az előbbiektől csak jobban teljesíthet.
Miként értékeli a szlovák politika lépéseit az orosz-ukrán háború okozta gazdasági kihívások kezelésére?
Az elmúlt szűk másfél év alatt jóval nagyobb figyelmet, energiát és anyagi javakat szentelt a keleti irányú külgazdasági kapcsolatok ápolására, fejlesztésére vagy egyenesen ajándékozásra, mint a hazai gazdaság, vállalkozási környezet rendbetételére a járványt követően. A szociális, társadalmi állapot stabilizálására. A hazai társadalmunkban a képzeletbeli olló korábban is egyre inkább szétnyílt, ennek sebessége az elmúlt másfél évben igencsak felgyorsult.
Évtizedek óta tapasztaljuk, hogy az ország déli részét a szlovák politikai hátrányosan kezelte. Mennyire érezték meg a magyarlakta járások a válságot másként, mint az ország többi része?
Az ország minden szegletében élőket hátrányosan érintette, sújtotta mindaz, amiről eddig beszéltünk. Ám a magyarok által lakott vidékeken, délen és keleten mindez hatványozottan érződik, hiszen a régióinkat, szülőföldünket korábban ért hátrányos megkülönböztetés hatása most érződik igazán. Hiszen a kormány(ok) által korábban elhanyagolt beruházások, fejlesztések, a hiányzó infrastruktúra a krízis idején, kritikus időszakban érezteti még súlyosabban a hatását.
Tud még a választásokig valamilyen érdemleges döntést hozni ezen a téren a kormány?
Alapos, lényegi döntést aligha, hiszen a lehetőségei és eszközei igencsak korlátozottak. Mivel kritikus pénzügyi helyzetbe sodorták az országot az eddigi kormányok, talán érthető, miért pénzügyi, banki, gazdasági szakértőkre bízták a kormányzást a parlamenti választásokat követő kormány kinevezéséig. Hogy velük elkerüljék a csődközeli állapotot.
Mit gondol, mi lesz az előrehozott választások győztesének legfontosabb feladata a gazdaságpolitikában?
Mondom sorban, logikai és fontossági sorrendben: az államháztartás konszolidálása, a gazdaság talpraállításának előmozdítása (itt többet nem tehet) azzal, hogy a szélrózsa minden irányába fejleszteni és ápolni fogja a külgazdasági kapcsolatokat, nem csak egy vagy másfél irányban. Ezen belül elsősorban az energiahordozók beszerzésére gondolok. Következik a vállalkozók, iparosok és gazdák bizalmának visszaszerzése, mivel ezek foglalkoztatják a lakosság kétharmadát. Ezzel párhuzamosan a nagyipari vállalatok érdekeinek figyelembe vétele és bizalmuk visszaszerzése a hazai gazdaság iránt. Majd jöhet az egészségügyi és a szociális politika rendbetétele, a korábbi kaotikus irányvonalak és a szétziláltság után. Mindez nem lehet sikeres az oktatási politika rendbetétele, vagyis a jövőnk zálogának biztosítása nélkül. Majd sorban a többi felépítményi ágazat, amelyek az elején felsoroltak által megtermelt javak szétosztásából gazdálkodnak.
Hogyan látja, van esély arra, hogy néhány éven belül ismét kiegyensúlyozott gazdasági helyzet mellett működhessen az ország?
Az előbbi felsorolás figyelembe vételével: az őszi parlamenti választás adja majd meg erre a kérdésre a választ. Közben három kulcskérdés is felmerül: a választások eredménye alapján olyan kormány jön-e létre, amely képes lesz a legfontosabb döntések meghozatalára, az ország és lakossága érdekében, avagy nem. A másik tényező a majdani kormánykoalíció és maga a kormány stabilitása. Mert enélkül semmire sem képes a legéletképesebb és szakmailag legképzettebb kormány sem. És itt vannak kételyeim: a mai kettészakadt szlovákiai társadalom mennyire lesz képes olyan választási eredményt produkálni, amely meghozza végre az életképes és politikailag stabil kormányzást? Ennyit globális síkon, most pedig a helyi, lokális síkra érve a harmadik, számunkra, az ország déli és keleti régióiban, a szülőföldünkön élők számára a legfontosabb kérdés maga a választás. Elsősorban annak az eldöntése, részt vesznek-e a választáson? Majd kire szavazzanak?
Emiatt az előző két kérdésre tehát a válaszom: vegyenek részt a választáson és válasszák a magyar pártot. Más nem fog érdekünkben tenni, mint ahogyan eddig sem tett. Ennek legékesebb bizonyítéka az elmúlt három év.