Ez nem európai, ez tisztára szovjet: Uniós tervgazdaságot fontolgat az Európai Bizottság
Furcsa ötlettel állt elő az Európai Bizottság. Az előttünk álló válságos időket az EB szerint Brüsszelben meghatározott gyártási kvótákkal és készletfelhalmozási kötelezettséggel lehetne átvészelni.

- idézi a mandiner.hu Margrethe Vestagert, a Bizottság versenyjogokért felelős ügyvezető alelnökét.
Vestager tervezete alapján a Bizottság utasíthatná az egyes tagállamokat az "ellátási láncok átszervezésére". Ez a szókapcsolat tulajdonképpen a tervgazdaság szépen becsomagolt alternatívája, ugyanis az elképzelés lényege, hogy Brüsszel határozhatná meg, melyek azok a prioritást élvező áruk, amelyeknek fokozni kell a gyártását.
Sőt, Vestager elképzelése alapján készletfelhalmozásra és új gyártási kapacitások alakítására is kötelezni lehetne a tagállamokat.
Az egyes cégeknek tehát azt és annyit kellene gyártani, amit és amennyit az EB meghatároz nekik - írja a mandiner.hu. A portál arra az elképesztő ötletre is felhívja a figyelmet, hogy a Bizottság tulajdonképpen
Kötelezővé tehetik a válsághelyzetben fontos áruk forgalomba hozatalát, azaz például a magyar vetőmagokra kivetett exporttilalom egyszerűen semmissé válna.
A Mandiner azt írja, a javaslat már megszövegezése után azonnal heves vitát robbantott ki. Az EB tervét ellenzők szerint a rendszer működtetése olyan fokú monitorozást jelentene a cégek irányába, amely súlyosan sértheti az üzleti titok tabuját, egyben felülírhatja a vállalatok szerződési kötelezettségeit.
Az Európai Bizottság már a büntetési tételeket is kitalálta. Azok a vállalkozások, amelyek félrevezető adatokat szolgáltatnak tevékenységükről, akár 300 ezer eurós bírságot is kaphatnak - írja a mandiner, azok pedig, amelyek "nem engedelmeskednek az utasításoknak a kapacitást vagy a gyártást illetően", napi átlagos forgalmuk 1,5%-át kell, hogy büntetésként befizessék.