Erősödő szlovákiai trend – a városokból költöznek a szatellit községekbe
A Trend folyóirat összeállítása szerint az urbanizáció Szlovákiában gyakorlatilag megállt. Pozsony kivételével az elmúlt 25 évben, szinte az összes nagyobb városból többen költöztek ki, mint ahányan beköltöztek.

A belföldi migráción belül a Trend két folyamatot különböztet meg.
Egyik a nyugatra való költözés, különösen a fővárosba és annak agglomerációs övezetébe. A másik pedig a városok elnéptelenedése az őket körülvevő községek, kisvárosok javára.
Persze ezt a nagyobb városok negatív folyamatként érzékelik, mert elsősorban a fiatalok költöznek ki, és ezzel a városokban nő az átlagéletkor.
A Trend példaként hozza Túrócszentmártont, ahol az utóbbi években a kiköltözés hatására hétezerrel csökkent a lakosság létszáma (2018 végén 54,6 ezren lakták).
Privigye lakosságának 25 százaléka költözött a környék falvaiba. Inkább vállalják a tízpercnyi autózást a lényegesen olcsóbb ingatlanárakért.
A Trend szerint a lakosok száma csak azokban a tízezer feletti városokban növekszik, amelyek a pozsonyi agglomerációban vagy a cseh határ mentén fekszenek.
Nagyszombat az a város ahol a leggyorsabban a csökken a lakosok száma az összes megyeszékhely közül, viszont mint megyének pozitív a mérlege.
Keleten már más a helyzet. Eperjes az elköltözésekkel 15 ezer lakost vesztett (89 ezer fő – 2016-ban). Innen elsősorban Pozsony felé költöznek. A visszaköltözés nagyon ritka.
Tavaly mintegy 12 ezren költöztek ide Szlovákia különböző részeiből, leggyakrabban a közeli régiókból. Ezt kicsit kompenzálja, hogy a pozsonyiak is előszeretettel kiköltöznek a környék községeibe.
Viszont érdekesség, hogy Pozsony Ligetfalusi városrésze az elmúlt években 22 500 lakost vesztett, vele szemben főrévi Ružinovban 10 500-zal nőtt a lakosok száma
A Trend azt is kiemeli, hogy a vidéki városok lakosságának csökkenése egyáltalán nem jelenti azt, hogy területileg is csökkennének ezek a városok, inkább fordítva. Kialakul egy letelepülési mix, ahonnan minden reggel az újdonsült falusiak ingáznak a városba a munka után.
