Egyre bizonytalanabb a globális helyzet
A geopolitikai és kereskedelmi bizonytalanság közepette a globális gazdaság az előre jelzett lassulás és az eszkalációs kockázatok között egyensúlyoz. A világ gazdasági kilátásai bizonytalanabbak, mint valaha – jelentette ki a Coface cég, amely szerint a jövő alakulása nagymértékben függ a geopolitikai és politikai eseményektől, illetve az Egyesült Államok elnökének, Donald Trumpnak a kereskedelempolitikai döntéseitől.

A társaság figyelmeztetett: a vámok újbóli bevezetése a jelenleg érvényben lévő 90 napos felfüggesztés lejártát követően jelentős hatással lehet a globális növekedésre. A várakozások szerint a gazdasági növekedés érezhetően lassul, 2025-ben 2,2%-ra, 2026-ban pedig 2,3%-ra csökkenhet – a kockázatok pedig leginkább lefelé mutatnak. Egy esetleges geopolitikai és kereskedelmi helyzet eszkalálódása esetén akár 2% alatti növekedés sem zárható ki – hangsúlyozták a szakértők.
Hasonló bizonytalanság övezi az infláció alakulását is: a jelenlegi stabilitás könnyen megbillenhet. Az Egyesült Államokban az infláció év végére akár elérheti a 4%-ot is, különösen akkor, ha az energiaárak tovább emelkednek. A Coface szerint a vezető jegybankok ezért valószínűleg továbbra is óvatos politikát fognak követni.
Európában a helyzet még összetettebb: a szakértők szerint az évek óta halogatott fiskális konszolidációs politika megkezdődhet, miközben Németország gazdaságélénkítő programot indít – amelynek konkrét volumenét ebben a szakaszban nehéz megbecsülni. A német gazdaság alakulására különösen érzékenyen reagálhat a közép-európai régió is. A Coface rontotta a fémfeldolgozó iparág kilátásait Csehországban, és hasonló a helyzet Szlovákiában is.
– nyilatkozta Martin Procházka, a Coface elemzője.
Szerinte a német fiskális expanzió kétségkívül segíthet Szlovákiának, azonban a reálbérek alacsony növekedése, a magasabb infláció és az újabb, kényszerű fiskális intézkedések akadályozzák majd a gazdasági élénkülést. Ez pedig elkerülhetetlenné válik, tekintettel arra, hogy a költségvetési hiány várhatóan eléri a GDP 5,2%-át.