2020. július 6., 17:59

Duslo két beruházást hozna, vagy elvinné a gyártást külföldre.

A vágsellyei Duslo vállalat két új beruházást indítana, amelyek végösszege elérhetné a százmillió eurót is – írja a HNonline. sk, Petr Bláha, a vegyipari nagyüzem vezetőjére hivatkozva.

Fotó: TASR

A vágsellyei Duslo már többször leszögezte, hogy amennyiben nem javul a vállalkozói környezet a szlovákiai piacon, akkor a külföldi leányvállalatokba fog beruházni, míg itthon csupán annyit fog befektetni, amennyi gyártás fenntartásához szükséges.

De mindez változhat a HNonline szerint, mert a vágsellyei üzem is bejelentkezett a cégcsoporton belül két új termékek gyártását elindító beruházásért. A beruházások összege 10 millió eurós nagyságrendű, és elérheti akár a százmilliót.

Ahhoz, hogy ezeket a beruházásokat ide hozzák, viszont a vállalatvezetés feltételeket támasztott, amelyeket át is adtak Richard Sulík gazdasági miniszternek, a gyárlátogatásán.

A miniszter tőlem hallotta, amennyiben nem kapunk a környező országokkal összehasonlítható feltételeket, akkor ezeket a nagy fejlesztési beruházásokat más területekre kell irányítanunk, azaz a Csehországba vagy Németországba

- erősítette meg Petr Bláha, a gyár vezetője. Szerinte

a külföldi leányvállalatok összehasonlítva, Szlovákiában "elszabadultak” a költségek.

 

Olcsóbb Németország és Csehország

Duslo, mint Szlovákia legnagyobb földgázfogyasztója, régóta emlegeti, hogy az egyik legnagyobb gond az energia. Paradox módon azonban nem az energia ára, hanem a disztribúciós díjak. Bláha már a múltban megerősítette a HN számára, hogy évente 10–12 millió euróval többet fizetnek a földgázelosztásért, mint a velük hasonló nagyságú német vegyigyáruk,  amely ugyanabból a csővezetékből veszi a gázt, mint Duslo, csak 700 kilométerrel odébbról.

A Duslo, akár az egész iparág, a villamosenergia-átviteli rendszer díjaitól is szenved. Ezért a gyár évente több mint hatmillió eurót fizet. Az Agrofert csoport hasonló nagyságú gyára Csehországban csupán 1,1 millió eurót fizet.

Duslo Sulík
Az energiaigényes vállalatok számára a legnagyobb probléma a villamos energia disztribúciós díjai. Ez a terület nagyon rossz állapotban van, ahol tennünk kell valamit. A 23 eurós tarifa megawattóránként  az egyik legnagyobb Európában

- mondta Richard Sulík, gazdasági miniszter, a társaság vezetésével folytatott találkozó után. Megállapította továbbá, hogy a nemrég beterjesztett  "üzleti csomag" után egy második csomag kidolgozása is folyamatban van, amely tovább javítaná az üzleti környezetet.

A minimálbér és annak összefüggésében a folyamatos tevékenységek során felszámított bérpótlékok szintén belekerültek a vállalkozási feltételek javításáról folyó tárgyalásokba.

Szlovákia az egyetlen ország Európában, amely kötött bérpótlékokat alkalmaz hétvégére, éjszakára, ünnepnapokra. A fizetések minden egyes 40 eurós növekedése évente több mint egymillió euróval növeli a teljes költségünket 

- teszi hozzá Bláha.

Gazdasági terv: szerény profit

Az üzem, amely évek óta kétezer embert foglalkoztat, megerősítette, hogy nehéz piaci helyzetben van. 2018-ban 7,3 millió euró veszteséget ért el, tavaly már 10 millió eurós nyereséggel tért vissza a fekete számokhoz, és idén ugyanezt az eredményt várják, 400 millió euró forgalom mellett.

Duslo megerősítette, hogy a többi iparághoz hasonlóan őket is érintette a koronavírus-válság. Noha a szervetlen vegyipar, azaz a műtrágyák előállítása esetében az értékesítés stabilizálódott, hónapok óta problémák merültek fel a termelés kisebb részével, amely a szerves anyagokra, különösen a gumiipar keverékeire összpontosít.

Ez az ágazat továbbra is visszafogott, ami milliós károkat okozott nekünk, és mintegy 80 alkalmazottunk még mindig akadályt jelent, mint munkáltatónak

 - erősítette meg Bláha, aki a részleges elbocsátásokat sem zárta ki.

A gyár jelenleg 1985 dolgozót foglalkoztat, az ammónia előállításához nyújtott 2016-os támogatás után összesen 1800 ember foglalkoztatását kell fenntartania. Az üzem a cseh Agrofert csoport tagja. 
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.