Csökkent a fogyasztói bizalom
A szlovákiai fogyasztók körében volt jellemző januárban, akik egyre jobban aggódtak a megtakarításaik alakulása, a gazdasági helyzet fejlődése, valamint háztartásaik pénzügyi helyzete miatt. A hangulat romlott az ipar és a szolgáltatások területén működő vállalkozók körében is.

Az év végén tapasztalt kéthónapos hangulatjavulást követően a vállalkozók ismét pesszimistábbá váltak. A gazdasági hangulatmutató (IES) 4,7 ponttal csökkent, így elérte a 101,9-es szintet. Az indikátor öt összetevőjéből háromban romlott a hangulat. A legnagyobb mértékben az ipari vállalkozók körében nőtt a pesszimizmus, de a szolgáltatási szektor vállalkozói és a fogyasztók is negatívabban ítélték meg a helyzetet. Enyhe optimizmus volt tapasztalható az építőipar és a kereskedelem fogyasztói körében. Az előző évhez képest a gazdasági hangulat csupán 1 ponttal volt kedvezőbb, a hosszú távú átlagtól pedig 4,1 ponttal maradt el.
A gazdasági hangulatot öt részmutató méri, amelyek a vállalkozók elvárásait és bizalmát tükrözik négy ágazatban (ipar, építőipar, kereskedelem és szolgáltatások), valamint a fogyasztók körében. A részmutatók -100 ponttól (maximálisan pesszimista válaszok) +100 pontig (maximálisan optimista válaszok) terjedő skálán mozognak.
Az ipari bizalmi index (szezonálisan kiigazított adatok alapján) januárban 7,7 ponttal -1-re csökkent. Az index alakulását a következő három hónapra várt termelés visszaesése befolyásolta. A legpesszimistább válaszokat az egyéb gyártási, javítási és telepítési ágazatok, valamint a gyógyszergyártás területén dolgozók adták.
A szolgáltatási bizalmi index januárban 3,6 ponttal 10,7 pontra csökkent. A vállalkozók az elmúlt három hónapban keresletcsökkenést tapasztaltak, és romlott az üzleti helyzetük is.
A kereslet legnagyobb csökkenését az információs és kommunikációs szektorban jegyezték fel, míg az üzleti helyzet leginkább az adminisztratív és támogató szolgáltatások területén romlott.
A fogyasztói bizalom csökkenése, amely az előző év második felében kezdődött, az új év első hónapjában is folytatódott. Decemberhez képest a fogyasztói bizalmatlanság 2,6 ponttal tovább mélyült. A szezonálisan kiigazított fogyasztói bizalmi index -23,4 pontra esett, ami az elmúlt 20 hónap legalacsonyabb értéke. Az indikátor 3,5 ponttal maradt el a hosszú távú átlagtól. A fogyasztók pesszimistábbak lettek az indikátor négy összetevőjéből három esetében, míg az egyik változatlan maradt. A legnagyobb mértékben a megtakarításokkal kapcsolatos aggodalmak növekedtek. Emellett borúlátóbbá váltak a gazdasági helyzet és saját háztartásuk pénzügyi helyzetének alakulásával kapcsolatban is. A munkanélküliség alakulását ugyanúgy ítélték meg, mint az előző hónapban.
A kereskedelmi bizalmi index januárban 1,3 ponttal 12,3-ra emelkedett decemberhez képest. A válaszadók pozitívan értékelték az árukészletek csökkenését, és magasabb üzleti aktivitásra számítanak. A következő három hónapra vonatkozó optimista várakozások leginkább a gépjárműalkatrészek és tartozékok értékesítésében voltak tapasztalhatók.
Januárban a szezonálisan kiigazított építőipari bizalmi index 1,5 ponttal -6,5-re nőtt az előző hónaphoz képest. Ezt főként az építőipari vállalkozások – különösen az infrastrukturális építkezésekkel és speciális építőipari munkákkal foglalkozó cégek – kedvezőbb foglalkoztatási várakozásai befolyásolták.