Fizetés: Jelentősen növekedett az átlagbér, reálértékben is többet keresünk!
2024 harmadik negyedévében a szlovák gazdaságban dolgozó munkavállalók havi átlagos nominális keresete éves összevetésben 5,8 százalékkal 1484 euróra nőtt.

A munkavállalók így átlagosan 81 euróval többet kerestek, mint az előző év azonos időszakában. A lassabb ütem ellenére a reálkeresetek is megőrizték éves emelkedésüket. Az infláció mértékét figyelembe véve a reálbér 3%-kal emelkedett. 2024 második negyedévéhez képest 1 százalékkal nőtt a szezonálisan kiigazított nominális átlagbér.
Az átlagbérek tovább emelkedtek, de az ütem három és fél év óta a leggyengébb volt. A gazdaság szerkezetében a 19 vizsgált gazdasági ágazatból 18-ban nőtt az átlagos nominálbér éves szinten.
A bruttó bérek növekedése a kereskedelemben 4,1%-tól a vízellátásban feltárt 9,7%-ig terjedt. Ellenkezőleg, éves összehasonlításban csökkentek a reálbérek az ingatlanpiacon dolgozóknál, amely egyúttal a gazdaság megfigyelt ágazatai közül az egyetlen, amely nem bírta az inflációt.
Kilenc iparágban 3 százalékot meghaladó reálnövekedést regisztráltak.. Leginkább a vízellátásban, majd a művészetben, a szórakoztatásban és a rekreációban, az oktatásban, valamint az áram-, gáz- és gőzellátásban dolgozók fizetése fejlődött.
A legtöbb alkalmazottat foglalkoztató iparágak közül 2024 harmadik negyedévében a feldolgozóipar magasabb növekedési ütemet mértek. Az ipari termelésben dolgozók nominálbére 7,4 százalékkal 1556 euróra emelkedett. A béreik reálnövekedése elérte a 4,6%-ot, ami több, mint az egész szlovák gazdaság átlaga. Az ipar után a második legtöbb embert foglalkoztató kereskedelemben 4,1 százalékkal 1412 euróra nőtt az átlagkereset. Reálértéken 1,4%-kal nőtt az értéke, ami jelentősen elmaradt a teljes szlovák gazdaság átlagától.
A legmagasabb, 2400 eurót meghaladó havi átlagkeresetet jelenleg a pénzügyi és biztosítási tevékenységben, valamint az információs és kommunikációs területen dolgozók érték el.
A gazdaság 19 szektorából tízben az átlagkeresetek elmaradtak a teljes szlovák gazdaság átlagértékétől. Továbbra is a szálláshely-vendéglátás (922 euró), valamint az egyéb tevékenységekben (1047 euró) dolgozóknál volt a legalacsonyabb a nominális átlagbér. Csak a szálláshely- és vendéglátóiparban dolgozók keresete nem haladta meg az 1000 eurót.
Területi szempontból a havi nominális bér csak a pozsonyi régióban volt átlagon felüli, 1784 eurós szinten. Más régiókban az Eperjes megyében mért 1172 eurótól a Nagyszombat megyei 1415 euróig terjedt. Minden régióban nőtt az átlagos nominálbér évközi összehasonlításban, míg a legdinamikusabb, 4,5%-os növekedést Besztercebánya megyében mérték. Szlovákia nyolc megyéjéből hétben nőttek a reálkeresetek Nyitra megyében csökkentek 0,2%-kal.