Befektetési „műveltségünk” egyre rosszabb
Szlovákia lakosságának befektetéssel kapcsolatos tudása immár harmadik éve romlik, és a mérés kezdete óta a legalacsonyabb szinten van. Ez a Portu befektetési műveltségi indexének aktuális eredményeiből derül ki, amely az eredeti, 2022-ben mért 100 pontról jelenleg 92,4 pontra csökkent. Az előző évhez képest ez 2,7 pontos visszaesést jelent. A felmérést februárban az Ipsos ügynökség végezte online kérdőívvel, 1535 szlovákiai és 1533 csehországi válaszadó bevonásával.
Csökkenés tapasztalható Csehországban is, ám ott a helyzet jóval kedvezőbb, 104,7 pontos eredménnyel. Mindkét országban a befektetés nagyobb problémát jelent a nők számára, főként a gyakorlati tapasztalat hiánya miatt.
Alacsonyabb befektetési tudást mértek minden korcsoportban. A legjobban az 54–65 évesek állnak, a leggyengébben a 18–26 évesek.
– figyelmeztetett Marek Malina, a Portu elemzője.
Az oktatás problémáira utal az is, hogy hatalmas különbség van a felsőfokú végzettséggel (114,8 pont) és az alapfokú végzettséggel (60,4 pont) rendelkező emberek eredményei között – több mint 54 pont.
– tette hozzá Michal Mešťan, a besztercebányai Matej Bel Egyetem Közgazdasági Karának dékánja.
Anetta Čaplánová, a pozsonyi Közgazdaságtudományi Egyetem Nemzetgazdasági Karának közgazdasági tanszékvezetője rámutatott, hogy a magasabb végzettséghez más tényezők is kapcsolódnak, például a jövedelem, a foglalkozás vagy az információkhoz való hozzáférés. Ezek pedig összefügghetnek a befektetési gyakorlattal is.
– hangsúlyozta Čaplánová.
Amit az iskolák nem tudnak megtanítani a fiataloknak, azt később a gyakorlatban kell pótolniuk. Ez a jelenség a férfiak és nők tudásának összehasonlításánál is megfigyelhető. Míg a férfiak befektetési tudása 105,4 pont, addig a nőké 80 pont.
Probléma lehet az is, hogy az emberek milyen forrásokból szerzik a befektetéssel kapcsolatos információkat. A férfiak gyakrabban használnak online forrásokat, például tematikus weboldalakat (a férfiak 35,2%-a, szemben a nők 20%-ával), podcastokat (14,9% vs. 11,6%), vagy mesterséges intelligencián alapuló eszközöket (14,4% vs. 10,6%).