2024. március 7., 19:19

Az OECD-ben is lassult az infláció januárban

A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezethez (OECD) tartozó országokban januárban átlagosan 5,7 százalékra lassult a fogyasztói árak éves növekedése a decemberi 6 százalékról, amikor először jegyeztek fel növekedést három hónap csökkenés után.

inflacio
Fotó: unsplash.com

A párizsi székhelyű szervezet honlapjára felkerült adatok szerint januárban a 38 OECD-ország kétharmadában csökkent az infláció, illetve 3 százalék alatti inflációt, vagy deflációt 14 országban jegyeztek fel. 

Az OECD-ben az energiaárak 3,3 százalékkal csökkentek januárban a decemberi szerényebb, 2,3 százalék csökkenés után. Az élelmiszerárak növekedése a decemberi 6,7 százalékról 6,2 százalékra lassult januárban.

Az élelmiszer- és energiaárak nélkül számított maginfláció 6,6 százalék volt januárban a decemberi 6,7 százalék után. 

Az infláció a G7-országokban a decemberi 3,2 százalék után 2,9 százalék volt januárban.
Az eurózónában az uniós összehasonlítási célokra kalkulált harmonizált fogyasztói árindex (HICP) a decemberi 2,9 százalékról 2,8 százalékra mérséklődött, a maginfláció pedig 3,4 százalékról 3,3 százalékra változott.

Az OECD-ben tavaly átlagosan 6,9 százalékos inflációt mértek a 2022. évi 9,5 százalék után. A lassulásban döntő szerepe volt annak, hogy éves átlagban 0,9 százalékkal csökkent az energiaár a 2022. évi 29,6 százalékos növekedéssel szemben.

Tavaly az élelmiszerek átlagos drágulása 10,5 százalék volt a 2022. évi 13,2 százalékot követően. Az OECD-ben az élelmiszer- és energiaárak nélkül számított maginfláció tavaly átlagosan 7 százalék volt az egy évvel korábbi 6,7 százalék után.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.