Az euróövezetben lassult a fogyasztói árak emelkedésének üteme
Októberben az előzetesen becsültnek megfelelő mértékben lassult az éves infláció az euróövezetben az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat szerdán közzétett végleges adatai szerint.
Az euróövezet éves inflációs rátája októberben 2,1 százalékra csökkent a szeptemberi 2,2 százalékról az uniós összehasonlítási célokra kalkulált harmonizált fogyasztói árindex (HICP) alapján. Egy évvel korábban, 2024 októberében 2,0 százalék volt az euróövezeti fogyasztói árak éves szintű emelkedésének üteme.
Az előző hónaphoz mérve ugyancsak az előzetes becsléssel összhangban, 0,2 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak az euróövezetben, miután szeptemberben 0,1 százalékos növekedést jegyeztek fel havi szinten.
Az Eurostat közleménye szerint a végleges adatok alapján az euróövezetben az energiaárak 0,9 százalékkal csökkentek tavaly októberrel összevetve, miután szeptemberben 0,4 százalékos éves visszaesést mértek.
Októberben a szolgáltatások éves árnövekedése 3,4 százalékra gyorsult az előző havi 3,2 százalékról. Az élelmiszerek, az alkohol és dohánytermékek drágulása 3,0 százalékról 2,5 százalékra mérséklődött, a nem energetikai ipari termékek éves szintű áremelkedésének mértéke pedig az előző havi 0,8 százalék után 0,6 százalék volt az év tizedik hónapjában.
Az energia, élelmiszerek, alkoholok és dohánytermékek ára nélkül számított éves euróövezeti maginfláció az előző havival megegyezően 2,4 százalék volt októberben is.
Az Európai Unióban a fogyasztói árak éves összevetésben az előző havi 2,6 százalékot követően 2,5 százalékkal emelkedtek októberben. Egy évvel korábban, 2024 októberében 2,3 százalék volt a fogyasztói árak éves szintű emelkedésének üteme az Európai Unióban. Az EU-ban októberben havi szinten 0,2 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak, miután egy hónappal korábban 0,1 százalékos növekedést regisztráltak.