2022. május 23., 12:42

Az adósállamok ráfizethetnek az Európai Központi Bank inflációellenes lépéseire

A növekvő infláció végül rákényszerítette az ECB-t, hogy emelje a kamatokat. Az Európai Központi Bank nem folytatja a korábbi rendkívül laza pénzügyi politikáját, amelynek köszönhetően több milliárd eurót hozott forgalomba.

Lagarde, Leyen
Az ECB elnöke, Christine Lagarde és az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen egy korábbi megbeszélésükön
Fotó: TASR

A bank több vezetője is bejelentette, hogy már idén is fokozatosan emelni fogják a kamatokat és továbbiakban nem vásárolnak állami és magánkötvényeket, mivel azzal szintén emelnék a forgalomban lévő pénz mennyiségét.

A legfőbb oka az ECB lépéseinek az, hogy az infláció növekedése az eurózóna több államában, Szlovákiát is beleértve, túllépte kétszámjegyű mértéket.

Az infláció az egész eurózónában rendkívül gyorsan, a korábbi előrejelzéseket meghaladó mértékben nő. Emiatt és a közvélemény nyomására tekintettel az ECB inflációellenes lépésekre szánta el magát. A bankokban ugyanis egyre több a lakossági betét és a konzervatív befektetési és nyugdíjalapokból is a lekötés nélküli letét"

- állítja Ľuboš Pavelka, a pozsonyi Közgazdasági Egyetem Nemzetközi Kereskedelmi Tanszékének munkatársa.

Ilyen helyzet szerinte a hetvenes évek óta nem volt. Akkor a dollár aranyra válthatóságának megszüntetésével oldották meg a problémákat. Az ECB most rájött, hogy muszáj emelnie a kamatokat, ha meg akarja őrizni a jóhírét. Ezzel befellegzett állami kötvények negatív kamatjának, mivel az ECB-nek fel kellett felvásárolnia a eurózóna legtöbb állama által kibocsátott kötvényeket.

Már a kereskedelmi bankok is a kamatok emelésére és a mennyiségi korlátozásokra számítanak. Az elemzők szerint, az ECB idén akár két-háromszorosásra is emelheti a kamatokat.

Ha folytatnák a jelenlegi pénzügyi politikát, ezzel még veszélyesebbé válhatna a helyzet, mert tovább nőnének az ingatlanárak és részvénypiaci buborékok, a lakosság megtakarításai pedig értéküket vesztenék"

- tette hozzá a közgazdász.

Az Európai Központi Bank az utóbbi években elkezdte közvetlenül felvásárolni a részvényeket, amivel növelte azoknak az árát és a későbbi veszteségek kockázatát is. Ezt már most is érzik a befektetők. Mindezekhez pedig még hozzájárultak az Oroszországból, Ukrajnából és az ázsiai országokból érkező áruszállítmányok bizonytalanságai is. A koronavírus új mutációi se a komparatív előnyök, az olcsóbb külföldi áruk behozatala érdekében hatnak. A helyettesítők pedig drágábbak.

Drágább lesz az adóságok törlesztése

A szigorúbb pénzügyi politikának mérsékelni kellene a növekvő inflációt, az árak drágulásának fokozatosan csökkennie kellene, amit a fogyasztók már nagyon várnak. Másrészt viszont ezek a folyamatok rendkívüli mértékben megnehezítik az eladósodott államok, mint például Olaszország és több dél-európai ország helyzetét, mert az adósságtörlesztéseik költségei nagymértékben nőni fognak. A közgazdászok azonban egyelőre nem számítanak arra, hogy ez államcsődveszélybe sodorhatná az adós országokat.

A déli állomok valószínűleg újabb esélyt kapnak arra, hogy a kötvénykibocsátásaik egy részét, amely iránt a befektetők nem fognak érdeklődni, továbbra is nem piaci feltételek mellett vásárolja fel tőlük az ECB. A kamatterhek növelése és a közkiadások lefaragása egymás ellen ható folyamatok.

- véli Ľuboš Pavelka, aki azt feltételezi, hogy a adósállamoknak csökkenteniük kell majd az infrastukturális beruházásaikat, azután pedig növelni fogják az egészségügyi szolgáltatások árát, és segítséget kell nyújtaniuk a rászorulóknak

A kötvényvásárlások megszüntetése természetesen az államkötvények hozamának növekedését is jelenti, de egyelőre még csak az új vásárlások megszüntetéséről van szó. Újrabefektetések, azaz a lejáró értékpapírok visszavásárlása folytatódni fog"

 - véli Matej Horňák, a Szlovák Takarék elemzője, aki szerint ez az egyik módja annak, ahogy az ECB segíteni tud az eladósodott országokon.

Arról sem szabad megfeledkeznünk, hogy a gyorsabb áramelkedés a névleges bruttó hazai terméket (GDP) is növelni fogja, ami viszont csökkenti az adósság GDP-hez mért arányát".

- tette hozza az elemző.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.