2020. november 3., 10:42

Átalakíthatják az előző kormány által bevezetett üdülési támogatást. Sokat bukunk majd rajta!

Az előző kormány kevés jó intézkedései közé tartozott az üdülési támogatás bevezetése, amely a 49 főnél többet foglalkoztató cégeknek előírta, évente legfeljebb 275 euró értékben támogassák alkalmazottaik belföldi nyaralását. Az új kormány január elsejével átalakítaná a rendszert.

Üdülés a Tátrában, idegenforgalom, üdülési csekk

A változás lényege, hogy eltörölnék az üdülési támogatás jövedelemadó- és járulékmentességét. A parlament pénzügyekért és költségvetésért felelős bizottsága által beterjesztett törvénymódosítást már a kormány és, első olvasatban, a parlament is támogatta. A Sme gazdasági melléklete szerint ez a változás nem csak a munkavállalónak, de a munkáltatónak is plusz költségekkel jár. Arról nem is beszélve, s ezt már mi tesszük hozzá, hogy a koronavírus miatt egyébként is padlóra került szlovákiai turizmust is érzékenyen érintheti, ha elmaradnak a látogatók.

Tízmilliós bevétel - az államnak

A támogatásnak persze megvoltak a maga nem túl szigorú feltételei: legalább két éjszaka szállás és legalább két év munkaviszony. A támogatás a "nyaralás" költségének legfeljebb 55%-át, maximum 275 eurót jelentette, mindeddig adó- és járulékmentesen. Sem jövedelemadót, sem szociális, sem egészségügyi hozzájárulást nem kellett belőle fizetni.

Éppen ez a kivétel az, amit most megszüntetne a kormány.

A kiélezett gazdasági helyzetben egyébként is szükség van erre a lépésre, ráadásul az üdülési támogatás különböző adóelkerülések és adócsalások melegágya volt - indokolta a pénzügyi tárca  a változást, amely, a minisztérium elemzése szerint, évente 35 millió eurót hozna az államkasszának.

Hogy az alkalmazott mennyit veszít majd, könnyű kiszámolni.

Kiindulva a 275 eurós, maximális összegből, leszámolva a 4%-nyi egészségügyi, majd a 13,4%-nyi szociális hozzájárulást, végül a személyi jövedelemadót (19 és 25% között) kijön egy igen barátságtalan szám: 82 eurót veszítene minden egyes munkavállaló, ha a parlament jóváhagyja a változást.

A pénzügyekben jártasabb olvasóink már sejthetik, mi következik. Nem csak a munkavállaló, a munkáltató is bukik rajta, ha eltörlik a támogatás járulék- és adómentességét. A változás azt jelentené ugyanis, hogy a szokásos 35,2 százalékra rúgó adót és járulékot a munkáltatónak is ki kell majd fizetni, 275 eurós támogatás esetén ez mintegy 96 eurót jelent - számolta ki a napilap által megkérdezett adószakértő. 

Szintén fontos kiemelni, hogy a magánvállalkozókra is hatással lesz a változás.

Azok, akik kiadásaik alapján adóznak, nem százalékos arány szerint, ugyanis januártól már nem könyvelhetik el kiadásként a támogatást, ezzel csökkentve adóalapjukat.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.