2023. augusztus 17., 16:11

A szlovákok ezrei nem akarnak dolgozni, állítják a munkáltatók

Szlovákiában már hosszabb ideje több tízezer munkavállaló hiányzik gazdaságunk szinte minden területén. És a helyzet még rosszabb lesz, állítják az elemzők, akik tíz év múlva hozzávetőlegesen negyedmillió munkaképes korú emberrel lesz kevesebb Szlovákiában.

autógyártás
Fotó: TASR

A kormány ezért úgy döntött, megoldja a problémát, és olyan javaslatot tett le az asztalra, amely egyszerűsíti a harmadik országokból érkezők szlovákiai munkaerőpiacra lépését.

A kiválasztott országok több ezer munkavállalójának vízumot adna, és leegyszerűsítené a külföldi munkavállalók felvételének bonyolult bürokratikus folyamatát.

A kormányrendelet szerint összesen 2 ezer munkavállalót engednének be így Örményországból, Azerbajdzsánból, Bosznia-Hercegovinából, Észak-Macedóniából, Montenegróból, Grúziából, Kazahsztánból, Kirgizisztánból, Moldovából, Szerbiából, Tádzsikisztánból, Türkmenisztánból, Ukrajnából és Üzbegisztánból.

A dokumentum azt is rögzíti, hogy ezeknek a munkavállalóknak a nemzeti vízumot csak egy évre adnák ki, és nem kaphatják meg azt újra.

A 2024. január 1-jétől hatályos kormányrendelet – jóváhagyása után – hat olyan szakmát említ, amelyben külföldiek foglalkoztathatók. Olyan cégek is fogadhatnak külföldi munkaerőt, amelyek legalább négy éve Szlovákiában működnek, és tevékenységük a gépészettel vagy a fémmegmunkálással függ össze, de például szerelőket is keresnek. Főként tehát az autógyártásra koncentrálnak. „A jogszabály elfogadására nagy szükség van, hogy bizonyos szakmákban – különösen a terjeszkedő autóiparban – amelyek már régóta munkaerőhiánnyal küszködnek” – magyarázza a helyzetet a rendelet.

A rendelet előterjesztője a munkaügyi minisztérium, amely a helyzetről konzultált a cégekkel.

A nemzeti vízumok új típusú rendszert jelentenek a harmadik országokból származó állampolgárok munkaerőpiacra lépésének felgyorsítására és egyszerűsítésére”

– mondta Kristína Korenková, a minisztérium szóvivője a Pravda napilapnak. A munkaügyi tárca, amely a vízum kiadására vonatkozó javaslattal előállt, azt is egyértelművé tette, hogy a munkaadók követelményei alapján készítette el a szakmák listáját, miközben azokat a szakmákat vette figyelembe, amelyekben a betöltetlen állások száma jóval meghaladja az állásra alkalmas jelentkezők számát.

„2023 júniusának végén 78 932 betöltetlen munkahelyet regisztráltunk. A legtöbbet olyan szakmákban, mint a gép- és berendezéskezelők és -szerelők, szakmunkások és kézművesek, valamint segédmunkások és képesítetlen munkaerők” – mondta Korenková.

Még mindig kevés a külföldi

A kormányrendelet akkor született, amikor a munkaadók egyre inkább arra figyelmeztetnek, hogy a munkaerőpiacunk nem tud megélni a külföldi munkavállalók nélkül.

Szlovákiának hosszú távú problémája van a megközelítőleg 80 000 betöltetlen állással, ami minden szektort érint, a szlovákokat egyszerűen nem érdeklik ezek az állások, vagy nincs rájuk megfelelő képesítésük, ezért jobban meg kell nyitnunk a munkaerőpiacunkat”

– mondta Petra Podhorcová, a Munkáltatók Országos Szövetségének szóvivője.

A helyzetet még a növekvő számú külföldi sem oldja meg, akiket a szlovák cégek idén a történelem során a legtöbbet foglalkoztatnak. Az elmúlt 10 év alatt rekordnagyságú 82 ezer fővel nőtt a számuk, jelenleg közel 100 ezren vannak a piacunkon. 2004 óta, amikor Szlovákia csatlakozott az Európai Unióhoz, ez csaknem 2800 százalékos növekedést jelent.

Jelenleg a legtöbben – több mint 36 ezren – Ukrajnából vannak. Szerbiából, Romániából vagy Csehországból is érkezett jó néhány külföldi munkavállaló, akiket gyakran a legnagyobb cégeink foglalkoztatnak.

Ezek a külföldiek már részben lefedik nálunk a „szivárgó helyeket”. Szlovákia legnagyobb állásportálja, a Profesia.sk szerint nagy részüket a termelésben és az élelmiszeriparban alkalmazzák. „Sok állást külföldi munkavállalók töltenek be. Például a szolgáltató központokban ma már nagyon sok munkavállaló dolgozik az uniós tagországokból, de az EU-n kívüli országokból is” – magyarázza Ľubica Melcerová, a cég szóvivője.

A következő évtizedekben a helyzet várhatóan még jelentősebben romlik. Az Informatikai és Statisztikai Intézet Szlovákia lakosságának előrejelzései 2060-ig című tanulmánya szerint idén 4,7 és 5,5 millió embernek kellene élnie Szlovákiában. A legvalószínűbb forgatókönyv szerint Szlovákiának mintegy 5,1 millió lakosa lesz 2060-ban, állítják az elemzők. A jelenlegi helyzethez képest tehát 40 év múlva mintegy 300 ezerrel kevesebben élnek majd Szlovákiában.

A Személyzeti Ügynökségek Szövetségének adatai azt mutatják, hogy már most is jelentős problémák mutatkoznak. Csak az elmúlt években radikálisan nőtt azoknak a cégeknek a száma, amelyek munkaerőhiánnyal küzdenek.

Tíz évvel ezelőtt a szlovákiai cégek körülbelül 45 százalékában volt munkaerőhiány, most ez körülbelül 75 százalék. És várhatóan 2030-ban a szlovákiai cégek akár 90 százaléka nem fog megfelelő munkaerőt találni, ami nagy kockázatot jelent egész gazdaságunkra nézve”

– magyarázta Zuzana Rumis, a szövetség elnöke.

Nemcsak az elemzők, hanem több szegmensben a munkáltatók is egyetértenek abban, hogy a szlovákiai munkaerőpiacot ezért a jövőben jobban meg kell nyitni a külföldi munkavállalók előtt. A krónikus munkaerőhiánnyal küszködő autóipar mellett a jövő év elejétől az intézkedéssel elsősorban a vendéglátóipart és a szállodaszektort is segíteni kívánják.

A Szlovákiai Szállodák és Éttermek Szövetségének vezetője, Marek Harbuľák is megerősíti a munkáltatói szakszervezet kijelentését, miszerint a szlovákiai polgárok bizonyos munkákat már nem akarnak elvégezni. „Túl sok a betöltetlen állásunk, annak ellenére, hogy például alkalmazni tudtuk az Ukrajnából kivándorlókat. Egyszerűen fogalmazva, a szlovákok már nem akarnak dolgozni bizonyos területeken, ezért ezeket a megüresedett állásokat valaki mással kell betöltenünk” – mondta Harbuľák.

Munkáltatók: ez sem lesz elég

Hasonló szabályozás, amely sok külföldi munkavállaló életét megkönnyítette nálunk, már idén április eleje óta érvényben van. Bár az új évtől további 2000 nemzeti munkavállalói vízumot szeretnének kiadni, a munkáltatók szerint még ez sem lesz elég. A Munkáltatók Szakszervezete szerint az egész probléma oka abban rejlik, hogy Szlovákia „a bevándorlásellenes retorikára épülő hosszú távú politikai pozíciók szorításában ragadt. Lehetséges, hogy ez bizonyos pártoknak vagy konkrét politikusoknak népszerűséget hoz, de az ilyen hozzáállás rövidlátó, hosszú távon pedig káros a munkaerőpiacunkra.”

Ezért többen a vízumok számának radikális emelését javasolták a már lezárult tárcaközi véleményezési eljárás keretében. A Club 500 például a szám tízszeresére, 20 000 munkavállalói vízumra való emelését javasolja.

Demográfusok szerint 2060-ra csökkenni fog Szlovákia lakossága. A legvalószínűbb forgatókönyv szerint Szlovákia lakossága hozzávetőleg 308 ezer fővel, azaz 5,7 százalékkal csökken 2060-ra.

Az alacsony migrációs ráta miatt a lakosság jelentősebb csökkenésének lehetősége is fennáll. A negatív forgatókönyv szerint Szlovákia lakossága 2060-ra akár 734 ezer fővel, azaz 13,5 százalékkal is csökkenhet.

A produktív korban lévő lakosok számának drámai csökkenése várható 2060-ra, a posztproduktív népesség pedig éppen ellenkezőleg, drámaian megnövekszik. A 2017-2060 közötti időszakban hozzávetőlegesen 970 ezer fővel csökken a 15-64 éves lakosok száma. A 65 év feletti idősek száma pedig nagyjából 760 000 fővel nő.​

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.