2021. január 27., 10:22

A rossz járványügyi helyzet ellenére sem számít az IMF a világgazdaság további esésére

Úgy tűnik, a világ gazdasága mégsem esett annyira, mint amire tavasszal a járvány első hullámában számíthattunk, de már látható, a bezengett visszapattanás sem lesz olyan erőteljes. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) kedden kiadott, World Economic Outlook (WEO) felülvizsgált prognózisa szerint, az év második felében lendületbe jöhet a világgazdasági növekedés, köszönhetően a gazdaságösztönző költségvetési és jegybanki monetáris intézkedéseknek, illetve a tömeges oltások megkezdésének

IMF
Fotó: TASR

Az IMF a kedvezőbb kilátásokat nyugtázva a tavaly őszi WEO prognózist felülvizsgálta, és 0,3 százalékponttal 5,5 százalékra javította idei világgazdasági növekedési előrejelzését. A 2022-re tett, 4,2 százalékos GDP-növekedési előrejelzésén az IMF nem változtatott.

Egyben figyelmeztetett, hogy az alkalmazott ösztönző intézkedések országonként és régiónként eltérő hatékonysága miatt. Persze minden a vírustól és az oltások hatékonyságától függ.

A tavaly októberben kiadott őszi prognózisában az IMF 4,4 százalékos GDP csökkenést jelzett 2020-ra és 5,2 százalékos növekedést 2021-re. A 2020-as világgazdasági GDP-csökkenés végül 3,5 százalékos lett köszönhetően az év második felében tapasztalt, a tavaszi visszaesés helyreállítására beindult lendületes növekedésnek.

A járvánnyal a gazdasági elemzőknek sem volt tapasztalatuk, olyan szórással lövöldözték a számokat, mint egy túlhevült rézágyú. Az IMF is az áprilisban kiadott 2020 tavaszi prognózisában a járvány első tapasztalatai alapján még 3,0 százalékos GDP-csökkenést jelzett  2020-ra és 5,8 százalékos növekedést az idei évre. A tavaszi prognózis júliusi felülvizsgálatában már 4,9 százalékra fokozta a 2020-as GDP-csökkenésre tett előrejelzését és százalékra 5,4 mérsékelte az idei növekedési várakozását is.

Mindenesetre érdemes nézni Kínát és Indiát.

Kínában idén 8,1%-os, jövőre pedig 5,6%-os növekedésre számít, India gazdasága pedig az idén 11,5 százalékkal növekedhet, jövőre pedig 6,8 százalékkal.

Azt is mondjuk el, hogy Kína tavaly egyedüliként ért el GDP-növekedést, 2,3 százalékost.

Európa

Az euróövezetben a tavalyi 7,2 százalékos GDP-csökkenés után 4,2 százalékos növekedést vár az IMF, 2022-ben pedig 3,6 százalékos növekedést.

Mivel a tavalyi csökkenés 1,1 százalékponttal alacsonyabban az őszi prognózisban jelzettnél, így a következő évre a viszonyítási bázis magasabb lett, ezért az idei növekedési kilátásokat, 5,2%-ról 4,2-re rontotta, viszont a 2022-es növekedést 0,5 százalékponttal javította.

Németország esetében is hasonlóan járt el az IMF. A tavalyi gazdasági visszaesést 0,6 százalékponttal kisebbre, 5,4%-osra várja, ezért az idei németországi növekedési prognózist 0,7 százalékponttal rontotta 3,5 százalék növekedésre, a jövő évi 3,1 százalékos növekedésen pedig nem változtatott.

És Szlovákia?

A szlovák gazdaság fejlődését is hasonlóképpen látják a szakértők, és megjegyzik, hogy bár nőni fog Szlovákia gazdasága, de a 2019-es szintet még jövőre sem érjük el. Ahhoz, hogy idén gazdasági teljesítmény a tavalyihoz viszonyítva csökkenjen, valami rendkívülinek kellene bekövetkeznie.

Ilyen negatív meglepetés lehetne például az oltások hatástalansága, és ennek következtében a globális gazdaság újbóli lezárása.

Szlovákiának az IMF még októberben 2020-ra 7%-os esést, és az idei évre 6,9%-os növekedést jósolt. A szlovák banki elemzők ezt kicsit rózsásabban látták, ők Szlovákiának átlagosan 6,1%-os visszaesést jósoltak.

Az idei évre már nem voltak ennyire egységesek a becslések, a növekedés mértékét 2,6 és 6 százalék közé tették.

A pesszimistábbja azzal számol, hogy az első félévet, és különösen az első negyedévet még meghatározza a lockdown, és annak különböző fokozatai, és ez visszahúzza majd a gazdasági fejlődést. Azaz, ha a korlátozó intézkedések túl sokáig fennmaradnak, akkor nem kizárt, hogy a gazdaság nem fog növekedni, vagy csak elhanyagolható mértékben.

A kormány szakmai anyagait is készítő Pénzpolitikai Intézet már pozitív fejlődést vár, de nem mertek 4,2%-nál többet jósolni. Elemzői, akik figyelik az energiafogyasztást, az emberek mobilitását a munkába menet, a teherfuvarozás megtett kilométereit, arra számítanak, hogy az idei első negyedév rosszabb lesz, mint a tavalyi, 2020-as negyedik negyedév.

Ahogy a szlovák jegybank elemzői, a Pénzpolitikai Intézetben sem tartják reálisnak, hogy idén a szlovák gazdaság eléri a 2019-es 89 milliárd eurós GDP-t.

Persze történhetnek csodák, és a válság utáni kilábalásból talán az ipar teljesítményének megugrása segíthet, de a gazdaság teljesítményének valódi stabilizálására csak 2022-ben számíthatunk.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.