2020. június 24., 10:17

A magyar kormány szinte valós időben látja, mit művelt a koronavírus a gazdaságban

A Portfolio.hu közölte Dózsa László és Várpalotai Viktor (Pénzügyminisztérium) írását, arról az újfajta gazdasági mutatóról, amely arra képes, hogy hetente megmutassa a magyar gazdaság aktuális teljesítményét. A minisztérium Heti gazdasági indexének alakulása alapján elmondható, hogy a koronavírus-járvány miatt március utolsó és április első három hetében érte el a magyar gazdaság teljesítménye a mélypontot, április végétől azonban már határozottan beindult a kilábalás

Minden gazdaságpolitikai döntéshez elengedhetetlen, hogy pontos információkkal rendelkezzenek a döntéshozók.

A heti gazdasági index azért is egyedi, mert viszonylag pontos és gyors információt ad a gazdaság alakulásáról – pár napos késéssel.

Ha összehasonlítjuk a gazdaság teljesítményét mérő szokásos statisztikai adatokkal, akkor szembetűnő, hogy azok csak a tárgyidőszak lezárását követően, jelentős késéssel jelennek meg. Így például Magyarországon az ipar és kiskereskedelem teljesítménye a tárgyhónapot követő 35. napon, az építőipar esetében a 45. napon, míg a gazdaság összteljesítményét mérő GDP a negyedév végét követő 45. napon válnak ismertté. Többé-kevésbé Szlovák Statisztikai Hivataltól is hasonlóan érkeznek az anyagok.

Válság idején, ebben a turbulens időszakban különösen fontos, hogy a gazdaság teljesítményéről a lehető legaktuálisabb információk álljanak rendelkezésre. Hasonló megfontolásokból az elmúlt hetekben a Fed, majd a Bundesbank is készített egy úgynevezett heti gazdasági indexet, amelynek képet kellene adnia a GDP-ről.

Szemben a kizárólag negyedévente, a tárgyidőszak teljesítményét összesítve mérő és egyben jelentős publikációs késéssel elérhető GDP adatokkal, a heti gazdasági index a nevéhez híven pár nap késéssel tud az egyes hetek gazdasági aktivitásáról képet adni. Az index előállításához a hivatkozott források olyan heti, vagy akár napi rendszerességgel is elérhető

mutatókat vettek alapul, mint a villamosenergia-felhasználás, a légszennyezés, a légi és közúti forgalom, valamint egyes kulcsfogalmak Google-kereséseinek gyakoriságát. Magyarországon a fenti mutatók bővíthetőek voltak az online pénztárgépek forgalmának és az útdíjak napi alakulásával is.

Mindezek felhasználásával adattömörítő, illetve adatillesztő módszerekkel készül a Pénzügyminisztérium Heti gazdasági indexe, amely az előző év ugyanazon hetével veti össze  a magyar gazdaság teljesítményének változását. . Ez alapján a heti gazdasági index értékének negyedéves átlagából – ugyan számottevő hibahatárral – az adott negyedév GDP volumenváltozására is következtethetünk.

Tavaszi lefagyás után fokozatos felmelegedés

A heti gazdasági index idei alakulását vizsgálva megállapítható, hogy

az már február elejétől – vélhetően a kínai termelésleállásokkal összefüggésben – lassulást jelzett.

Március második felében a járványügyi helyzet élesedése nyomán pedig meredek csökkenésbe váltott.

Ezt követően a mélypontot március utolsó és április első három hete jelenthette, amikor az előző évhez képest 16-18%-kal lehetett kisebb a magyar gazdaság teljesítménye.

heti GDP index 2
Bár az index a nemzetgazdaság összesített kibocsátását követi, az index előállításához felhasznált indikátorokból és az azóta elérhető statisztikai adatokból is kirajzolódik, hogy az egyes ágazatokat eltérő mértékben sújtotta a járvány. Egyfelől a legnagyobb visszaesést elszenvedők között voltak a szállásadók, akiknél eltöltött vendégéjszakák száma 97%-kal csökkent áprilisban, vagy az utaztatásban érintettek, amelyet jelez, hogy a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér utasforgalma az év negyedik hónapjában 99%-kal zuhant, de a hazánkban működő nagy autógyárak leállása is 94%-os visszaesést okozott a közúti járműgyártásban. Másfelől a különleges helyzetben megváltozó kereslet a gyógyszergyártás közel 20%-os bővülését eredményezte, valamint a távmunka arányának megugrása miatt nagyobb igény mutatkozott a telekommunikációs szolgáltatások iránt.

Április végétől a heti gazdasági index – a Pünkösdhöz köthető június eleji megtorpanástól, majd az azt követő megugrástól tisztítva – határozott kilábalást jelez,

amelyben előretekintve is két tényező meghatározó. Egyrészt a magyar gazdaság fundamentumai erősek valamint hathatós gazdaságpolitikai lépések segítik a gazdaságot, amelyek támogatják a belső kereslet gyors helyreállását. Mindezek, valamint az első negyedévben 9,1%-kal emelkedő bruttó bérek és 4,6%-kal növekvő nettó reálkeresetek együtteseként például június első tíz napjában már a tavalyi évhez hasonló forgalmat regisztráltak a kiskereskedelemben.

Másrészt a magyar ágazatok teljesítménye, legyen az akár az ipar vagy a turizmus erősen függenek a világgazdasági fejleményektől. E tekintetben kedvezőtlen, hogy a világszerte óvatosabbá váló magatartás miatt alacsonyabb lehet a tartós fogyasztási cikkek, így például az autók vagy a külföldi utazások, nyaralások iránti kereslet. Ráadásul szemben az itthon sikeresen visszaszorított járvánnyal

a világban összességében dél- és észak amerikai, ázsiai és afrikai gócpontokhoz köthetően egyelőre emelkedik a napi újonnan regisztrált fertőzöttek száma, ami miatt csökken az esélye annak, hogy a világgazdaság növekedési pályája gyorsan helyreáll.

Dózsa László, Várpalotai Viktor úgy ítéli meg, hogy a fennálló külső kockázatok közepette a heti gazdasági index alakulása is megerősíti, hogy a magyar gazdaság vérkeringése fokozatosan újraindult.

Így bár a második negyedévi GDP adatok vélhetőleg még a 2008-2009-es években regisztrált visszaesésnél is nagyobbat mutathatnak, a fokozatos kilábalásnak köszönhetően a magyar gazdaság a harmadik negyedévet a járványtól sújtott második negyedévinél érdemben magasabb kibocsátási szinteken kezdheti meg.

Megjegyzés:
A fenti megállapításokat erősíti a tegnapi hír, miszerint a veszélyhelyzeti intézkedések bevezetése óta
a június 15-ei héten csökkent először a regisztrált álláskeresők száma Magyarországon,
mindez munkaerőpiaci fordulatot jelez - mondta az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) gazdaságstratégiáért és szabályozásért felelős államtitkára.
György László kifejtette, a válság kirobbanásakor, a március 16-ai héten 281 ezer regisztrált álláskeresőt tartottak nyilván, számuk a június 8-ai hét végére 376 452-re emelkedett, a június 15-ei héten azonban a regisztrált álláskeresők száma 255-tel, 376 195-re csökkent.

Az államtitkár szerint a javulás a vállalkozásoknak köszönhető, amelyek elkezdtek újra munkavállalókat felvenni, ezt a folyamatot segíti a kormány a munkahelyteremtő bértámogatással.
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.