A külkereskedelmi mérleg az év végén jelentős hiányt mutatott
Az év végi külkereskedelmi adatok meglepetést okoztak, mivel a mérleg jelentős hiányt mutatott. A hazai fogyasztás erősödése – amelyet részben a közelgő áfaemelés motivált –, valamint az üzemanyagok és az ipari termeléshez szükséges alapanyagok fokozott importja jelentősen növelte a behozatal mértékét.

"Ezzel szemben az export teljesítménye visszafogottabb volt, különösen a gépipari és szállítóeszközök szektorában. Az év végi adatok tehát nem tudták megállítani a külkereskedelmi mérleg romlásának tendenciáját, hanem inkább tovább erősítették a hosszú távú trendet, amely a külkereskedelmi többlet fokozatos csökkenését mutatja" – értékelte Ľubomír Koršňák, az UniCredit Bank elemzője.
Koršňák szerint a külkereskedelmi mérleg csökkenése az idei évben lassulhat, vagy akár meg is állhat. Ennek fő oka a várhatóan mérséklődő hazai kereslet, amelyet a fiskális megszorítások fékeznek. Ugyanakkor az export növekedése továbbra is lassú lesz, különösen az év első felében, mivel az európai piacon tapasztalható gyenge külső kereslet akadályozza a fejlődést.
Az elemző szerint az export szempontjából komoly kockázatot jelenthet egy esetleges kereskedelmi háború, amelyet az új amerikai kormányzat indíthat el.
Ez különösen hátrányosan érintheti a szlovák gazdaság egyik legfontosabb exportágazatát, az autóipart.
Marián Kočiš, a Szlovák Takarékpénztár makrogazdasági elemzője szintén figyelmeztetett a kereskedelmi háború veszélyeire. Rámutatott, hogy Szlovákia, mint kis és nyitott gazdaság, különösen kitett lehet az esetleges vámintézkedéseknek.
Az elkövetkező hónapokat turbulens időszaknak nevezte, amely során a megnövekedett bizonytalanság további kihívásokat jelent majd a szlovák exportőrök számára.
„A keresleti oldalon továbbra is jelen vannak feszültségek, mivel a nagy gazdaságok fogyasztási szintje csak lassan áll helyre. Pozitív lökést adhat azonban az Európai Központi Bank (EKB) monetáris politikájának további enyhítése, hiszen a csökkentett kamatlábak hatása fokozatosan begyűrűzik a gazdaságba” – magyarázta Kočiš.
Hosszabb távon az elemző szerint az lesz meghatározó, hogy az Európai Unió milyen mértékben tudja javítani versenyképességét. Az ipari folyamatok hatékonysága, az energiabiztonság és a tőkéhez való hozzáférés lesznek azok a kulcsfontosságú tényezők, amelyek meghatározzák Európa külkereskedelmi sikerességét a következő években – tette hozzá.