2020. október 11., 12:07

A külkereskedelmi forgalom alakulása augusztusban – megnéztük Szlovákiát, Magyarországot és Csehországot

A járvány után természetesen még mindig nem tért magához térségünk gazdasága, Szlovákiában augusztusban a kivitel már meghaladta a tavalyi év azonos időszakáét, Csehország és Magyarország kivitele még pár százalékkal elmarad a tavalyi teljesítménytől – ne feledjük tavaly ilyenkor a szlovák gazdaság komoly lassulást könyvelhetett el, tehát alacsonyabb bázissal hasonlítjuk össze az augusztusi kivitelt.

import_export.jpg
Szlovákia

2020 augusztusában 6 207,8 millió euró értékben szállítottunk ki árut, ami 315 millió euróval több mint az előző év azonos időszakában –

ez 5,4%-os emelkedést jelent. Ez az előző évhez viszonyított a legnagyobb emelkedés 2019 februárja óta.

Az export több mint háromnegyede az EU tagállamaiba irányult. Az EU-ba irányuló export a tavalyihoz viszonyítva 3%-kal emelkedett, a világ többi részébe pedig 15%-kal.

Jó hír, hogy a szállítóeszközök területén, ahova az autóipar is tartozik az augusztusi kivitel (az év azonos időszakához képest) 13,5%-al nőtt, és a teljes export több mint 65%-át tette ki.

Az augusztusi behozatal az év azonos időszakához képest 3,2%-kal csökkent, összértéke 5 872,4 millió euró. A behozatal több mint 68%-a az EU-ból származik.

Az augusztusi külkereskedelmi mérleg többletes volt, elérte a 335,4 mnillió eurót. Ez valamivel több, mint az előző hónapban, de lényegesen jobb, mint tavaly augusztusban, amikor a mérleg hiányt mutatott – azaz -171,8 millió eurót.

Az év első nyolc hónapjában (január-augusztus) az év azonos időszakához képest a teljes árukivitel 12,1%-kal csökkent – összértéke 46 052,4 millió euró, a teljes behozatal pedig 13%-kal, 45 169,8 millió euróra.

Az első nyolc hónapban pozitív a külkereskedelmi mérleg. A 882,5 millió eurós többlet 398,6 millió euróval több, mint a tavalyi év első nyolc hónapjában. Ebben az időszakban a kivitel 61,9%-át, illetve a behozatal 49,2%-át a szállítóeszközök tették ki. A szállítóeszközök kivitele 11,7%-kal volt kisebb ebben az időszakban.

Csehország

A csehek külkereskedelmi mérlege augusztusban 7,6 milliárd cseh korona többletet mutatott, ami 1,6 milliárddal kevesebb, mint a tavalyi év azonos időszakában. A szállítójárművek kereskedelmi mérlege 5 milliárd CSK-val csökkent, míg a számítástechnikai és optikai termékek mérlege 4,6 milliárddal nőtt. (27,11 CSK/Euro)

Megemlítik, hogy a szomszédos országokkal szemben romlott a külkereskedelmi mérleg, kivéve Szlovákiát, ahol az eddigi jelentős többlet tovább emelkedett.

Augusztusban a szezonálisan hatások kiigazítása utáni adatok szerint

Csehországban a kivitel 5,4%-kal (261,7 milliárd CSK), a behozatal 4,9%-kal (254,1 milliárd CSK) volt alacsonyabb, mint az előző év azonos időszakában.

Az előző hónaphoz képest enyhe javulás tapasztalható.

Az év első nyolc hónapjában (január-augusztus) az év azonos időszakához képest a teljes árukivitel 11%-kal csökkent, a teljes behozatal pedig 9,7%-kal.

Az első nyolc hónapban pozitív a cseh külkereskedelmi mérleg, a 71,1 milliárd koronás többlet 41,6 milliárddal kevesebb, mint a tavalyi év első nyolc hónapjában.

Magyarország

Augusztusban a termék-külkereskedelmi többlet 251 millió euró volt,

az export euróban számított értéke 2,5, az importé 5,4%-kal csökkent az előző év azonos időszakához képest. A termék-külkereskedelmi egyenleg 236 millió euróval javult.

2020. augusztusában, a kivitel értéke 7 milliárd 887 millió eurót (2754 milliárd forintot), a behozatalé 7 milliárd 636 millió eurót (2667 milliárd forintot) tett ki.

A kivitel 77, a behozatal 71%-át az EU27 tagállamaival bonyolította le Magyarország.

Az év első nyolc hónapjában (január-augusztus) az év azonos időszakához képest a teljes árukivitel 9,6%-kal csökkent, a teljes behozatal pedig 9,2%-kal.

Az első nyolc hónapban pozitív a magyar külkereskedelmi mérleg, a 2,504 milliárd eurós többlet 547 millió euróval kevesebb, mint a tavalyi év első nyolc hónapjában.

Láthatóan a három ország külkereskedelmi mérlege hasonló pályán fut. Bár Szlovákia kivitele augusztusban lényegesen jobb teljesítményt mutat, mint Csehországé vagy Magyarországé, az első nyolc hónapi adat viszont Szlovákiában a legkedvezőtlenebb.
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.