2022. augusztus 25., 16:35

A kenyér és péksütemények ára a fellegekben. Ha nem kapnak támogatást, bezárnak a pékségek?

Ha az állam nem segít, a kenyér és péksütemények ára történelmi szintre emelkedik. Az energiaárak arra kényszerítik a pékeket, hogy emeljék az eladási árakat, és elgondolkodjanak a termelés leállításán. Magas energiaárak mellett a pékek már nem tudják garantálni a szerződéseket. Ezt a Szlovák Pékek, Cukrászok és Tésztakészítők Szakszervezete (SZPCC) közölte.

Az állam lemondott rólunk
Az energiaszolgáltatók előleget kezdtek kérni a pékektől, cukrászoktól, tésztakészítőktől az energiáért. Azt kérdezzük, honnan szerezzünk? Az állam szó szerint lemondott rólunk a járvány idején, nem tudott segíteni semmiben a háború kezdete óta, és nincs tartalékunk. Az üzletláncok az áru kiszállítását követő 14-30 napon belül fizetnek”

– mutatott rá Milan Lapšanský, az SZPCC igazgatóságának elnöke.

„Az év első felében a legtöbb tevékenységünk veszteséges volt, a veszteségek pedig minden hónapban nőnek. Már idén áprilisban bemutattuk a helyzet részleges megoldását a földművelésügyi miniszternek és a miniszterelnöknek, és a mai napig abszolút semmit sem tudtak tenni. Még mindig nem léteznek új kompenzációs rendszerek az élelmiszerszektor számára” – hangsúlyozta Lapšanský.

Az olaj ára 70 százalékkal, a vajé 80 százalékkal emelkedett

Szerinte a pékek, a cukrászok, a tésztakészítők nemcsak a többszörösen drágább gázzal vagy árammal, hanem más alapanyagok árával is küszködnek.

Például az olaj ára átlagosan 70%-kal, az élesztőé 100%-kal, a cukoré majdnem 70%-kal, a vajé 80%-kal emelkedett. Sem a mezőgazdasági minisztérium, sem a kormány nem tudott saját kompenzációs megoldást javasolni, és nem tudta felhasználni azokat, amelyeket például a pékek bemutattak nekik.

Az uniós országok már 120-ról 160 euróra korlátozták az áramárakat, vagy csökkentették a gázárak áfáját. A szlovák termelőknek azonban továbbra is tőzsdei áron kell vásárolniuk az áramot és a gázt, sokszoros összegért.

Szerdán (augusztus 24-én) megbeszélést tartottunk Samuel Vlčan mezőgazdasági miniszterrel. Szó szerint meg vagyunk döbbenve. Sem a mezőgazdasági minisztérium, sem a kormány nem készített alapvető kompenzációs intézkedéseket az élelmiszerszektor számára.

Vlčan miniszter úr a tétlenséget a koalíción belüli „politikai hatalmának” hiányával indokolta. Ez teljességgel elfogadhatatlan” – hangsúlyozta Lapšanský.

„Ha abbahagyjuk a kenyér- és péksüteménygyártást, mint Csehországban, ahol már 9 közepes és nagyobb pékség leállította a termelést, akkor azt kérdezzük, hogy az állam működtetéséért felelős személyek vagy a hivatalnokok közvetlenül kezdenek-e sütni a lakosok számára? Egyszerűen nincs máshonnan finanszírozási forrásunk, és egy olyan helyzetben, amikor az energiaszolgáltatók elkezdenek előleget kérni tőlünk, komolyan fontolgatjuk, hogy bezárjuk-e az üzemeket Ha az állam nem segít, kérdéses, hogy kinyitnak-e még valaha a pékségek” – folytatja Lapšanský.

Az SZPCC Szlovákia egész területéről tömöríti a termelőket. Közel 500 tagja van az egyéni vállalkozóktól (SZČO) a nagy pékségekig Szlovákia minden régiójában. A szakszervezeti tagok több mint 12 200 munkavállalót foglalkoztatnak.
Az állam külön támogatást fizet a pékeknek

A szlovák mezőgazdasági minisztérium a Nemzeti Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Központon (NPPC) keresztül már 8 millió euró értékben folyósít speciális támogatást élelmiszer-termelőknek, köztük pékeknek és cukrászoknak. Ezt az MPRV kommunikációs osztálya közölte az SZPCC felhívására, hogy az állam segítse iparágukat, különösen az energiaárak tekintetében.

„A támogatásból származó adatok alapján egy olyan állami támogatási programot készítünk elő, amelyen keresztül az élelmiszer-termelők további forrásokhoz jutnak a jelenlegi helyzet kompenzálására. A támogatás összege az állami költségvetés lehetőségeitől függ“ – magyarázta a mezőgazdasági osztály.

Az MPRV tájékoztatása szerint a Mezőgazdasági Kifizető Ügynökség (PPA) is kiértékel egy 170 millió eurós élelmiszer-ipari vállalkozásoknak szóló felhívást.

Ami az energiaárak megoldását illeti, ezzel a témával jelenleg intenzíven foglalkozik a gazdasági minisztérium a kormánykabinettel együttműködve. A földművelésügyi minisztérium csak a kormány általi stratégia megfogalmazása után lép bele a folyamatba”

– tette hozzá a mezőgazdasági tárca.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.