2020. szeptember 10., 18:41

A járvány sem tett be az AliExpress nagyra törő álmainak, ezerrel nyomulnak Európában

Műszempilla-készlet, "batritöltő", telefontok, műanyag kések, öteurós karórák. Az Alibaba csoport által birtokolt AliExpress a hazai vásárlók előtt is jól ismert internetes áruház, amelyen gyakorlatilag minden (is) kapható. A kínai webóriás régóta terjeszkedőben van, lendületét a koronavírus-járványnak sem sikerült megtörnie, így a következő években Európát is meghódíthatják. Legújabb ötletük, hogy fiatal influencerekkel hódítanák meg a kontinens vásárlóit.

A kínai Jeff Bezos: Jack Ma, az AliBaba alapítója.
Fotó: TASR/AP

Egészen elképesztő, milyen jól megy a kínai vállalatnak. Koronavírus ide vagy oda, az utolsó negyedévben 30%-os bevételnövekedést realizáltak (21,2 milliárd dollár az említett intervallumban!) a múlt év hasonló időszakához képest, ami annak fényében, hogy a transzkontinentális közlekedés volt az első, amit a járvány kicsinált, igen szép teljesítmény. Ebben nyilván közrejátszik az is, hogy bár kiszállításuk jelentősen lelassult, olcsóságukkal még nehezebb volt konkurálni, baráti áraik csak úgy vonzották a koronavírusban elvékonyodott pénztárcák tulajdonosait.

A növekedés.hu szakportál egy kínai, elektromos bicikliket gyártó vállalat elnökét idézve azt írja, voltak cégek, amelyek bevétele tizenhatszorosára nőtt májusban az előző évhez képest. A forgalom nagy része az AliExpressen keresztül zajlott.

Az elképesztő számok ellenére meglepő lehet, hogy a kínai óriás netes kereskedelemből való bevételeinek nagy része a hazai piacról származik, a nemzetközi kereskedelem mindössze a bevétel hét százalékát biztosítja. Ezt nyilván nem hagyhatják annyiban! 

Augusztus közepén például elindult a vállalat első európai repülőjárata, Kínából indulva Madridban (itt nyitott meg a vállalat első európai boltja, még tavaly) és Liége-ben, Belgiumban áll meg. Ez utóbbi város adhat majd otthont az AliExpress első európai logisztikai központjának is, a kínaiak célja, hogy az Európában átlagos, tíznapos kiszállítási időt a harmadára csökkentsék. A szakportál azt írja, a logisztikai központ megépítésével nem ér véget az európai terjeszkedés. A kontinensen több ezer internetes véleményformálót, influencert terveznek megszólítani, azzal a céllal, hogy a legismertebb közösségi oldalakon reklámozzák úgy az AliExpress-t, mint az oldalon kapható legnagyobb kínai márkákat.

A kínaiak persze tudják, telített piacra érkeznek Európába, ezért nem is a legfejlettebb netes kereskedelemmel bíró országokat célozták meg első körben.Nagy-Britanniában vagy Németországban az amerikai Amazonnak például külön leágazásai vannak, így az AliBaba inkább a dél-európai, illetve a lengyel piacokat jelölte ki. Utóbbiban, írja a növekedés.hu, már meg is kezdték a véleményvezérek toborzását.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.