A franciák elengedték a fogva tartott brit halászhajót
Szabadon engedték a brit Cornelis-Gert Jan halászhajót, amelyet egy hete foglaltak le a francia hatóságok. A hajó legénységét azzal gyanúsították, hogy engedély nélkül fogtak ki két tonna tengeri halat francia vizekből. A kapitány végül bizonyította, hogy a korábban bevont engedélyét visszakapta, a roueni bíróság ezért engedte szabadon a hajót és személyzetét.

A francia kormány szóvivője, Gabriel Attal szerint azt várják az Egyesült Királyságtól, tartsa tiszteletben a Brexit-megállapodást, amelyről négy hosszú éven keresztül tárgyaltak, mielőtt aláírták. Mint minden nemzetközi megállapodásnak, úgy ennek is minden részletét be kell tartani, így a halászati engedélyekről szóló megállapodást is.
Franciaország utoljára a csütörtöki napot szabta meg határidőként a britek számára.
David Frost brit Brexit-minisztert csütörtökre Párizsba várják, hogy Clément Beaune francia európai ügyekért felelős miniszterrel tárgyaljon az Egyesült Királyság és Franciaország között folyamatban lévő halászati vitáról.
A francia kormány azt állítja, több, a francia halászok által kért halászati engedélyt nem hagytak jóvá, és azzal vádolja az Egyesült Királyságot, hogy nem tartotta tiszteletben az ország végleges kilépése előtt megkötött megállapodást.
Az Európai Unióval kötött Brexit utáni megállapodás szerint a halászok továbbra is használhatják a brit vizeket, ha engedélyt kapnak, de bizonyítaniuk kell, hogy korábban is ott halásztak.
Párizs azonban azt állítja, a brit vizeken halászó francia hajók nagy része kisvállalkozás, amely nem feltétlenül rendelkezik azzal a technológiával, amely bizonyítani tudja, hogy évek óta járt a brit vizeken.
A vita során Franciaország azzal fenyegetőzött, hogy bezárja kikötőit egyes brit hajók elől, fokozza az Egyesült Királyságból érkező áruk vámellenőrzését, és megszakítja Jersey szigetének áramellátását, amely a brit korona önálló része.