2020. június 27., 10:33

A COVID-19 felgyorsítja a robotizációt, az eddigi munkahelyek harmada van veszélyben

Az elmúlt 30 év utolsó három recessziója azt mutatta, hogy mindegyikből a munkaerőpiac a termelés nagyobb automatizálásával állt helyre. A Cambridge-i Egyetem kutatói által készített tanulmány szerint hasonló forgatókönyvet várhatunk a COVID-19 világjárvány után is. Az alacsony képzettségű munkahelyek különösen érzékenyek lesznek az automatizálásra, és Szlovákiában az ipari termelésben, azaz a gépjárműgyártóknál a munkahelyek akár 34% -át is veszélyezteti a robotika - mondta Lenka Buchláková, a Slovenská sporiteľňa elemzője.

ipar-4-robotok.jpg
Jelenleg az ipari termelésben 151 robot jut 10 000 alkalmazottra. A globálisan átlagban 85 robot jut 10 000 alkalmazottra. A robotika területén Németország vezető szerepet játszik Európában, ahol az ipari termelésben évente háromszor annyi robotot üzemelnek be, mint Szlovákiában

 - mondta Buchláková.

 A háttérbe kerülnek a munkás pozícióban lévő munkavállalók, a hívóközpontokban dolgozó munkavállalók, valamint a kiskereskedelemben és a nagykereskedelemben működő értékesítők vagy pénztárosok, akiket fokozatosan felváltják az önkiszolgáló pénztárgépek.

A Nemzetközi Robotika Szövetség szerint az elmúlt hat évben az ipari robotok globális előállítása és értékesítése 114 százalékkal nőtt. A robotpiac 2021-re várhatóan évente 14 százalékkal fog növekedni, ami évente 600 000 robotot eredményezhet. Az ezredforduló elején évente még csak mintegy 80 000-et állítottak elő. 2018-ban átlagosan 106 robot jutott 10 000 ipari munkásra Európában. 91 robot jutott az Egyesült Államokban és 75 Ázsiában.

Az autóiparban vezetik be a legnagyobb mértékben a robotokat a termelésbe.

Ennek oka az, hogy a személygépkocsi-gyártás az elmúlt tíz évben egyre összetettebbé vált. A gyártási folyamatok jelentős része robotokra épülő automatizálási megoldásokat igényeltek. Elsősorban hibrid és elektromos autók gyártói, ahol erősödik a kereslet, de ugyanúgy a hagyományos autók gyártásánál is meg kell változtatni a termelést 

- mondta Buchláková.

Az autóalkatrészek szállítói, amelyek közül sok a kis- és középvállalkozás, lassabban automatizálnak, ám az elemző szerint itt is változás várható. Ennek oka az, hogy a robotok fokozatosan kisebbekké és alkalmazkodóbbá váltak, könnyebben programozhatóak és olcsóbbak.  ,

A szakértők szerint az automatizálás és a robotizálás eredményeként előfordulhat, hogy a digitális technológiák növelni fogják a társadalmi szakadékot, és zavargásokat okozhatnak az elkövetkező években.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.