Zvolenská: ne fizessen a beteg!
„A betegeknek joguk van az ingyenes ellátásra. Kérem, ne fizessenek az orvosaiknál!“ - üzente Zvolenská. Az egészségügyi miniszter szerint az Általános Egészségbiztosító az ambuláns orvosokkal folytatott vitát úgy oldotta meg, hogy se a gyógyszerekért, se a kivizsgálásokért ne kelljen a betegeknek fizetniük. A mai napig a szakorvosok 70 százaléka aláírta az új szerződéseket az állami biztosítóval. Az általános és gyermekorvosok többsége még nem állt kötélnek, de a miniszterasszony reméli, hogy fokozatosan rendeződik a helyzet.
A minisztérium azt tanácsolja a betegeknek, hogy a rendelőbe érve bizonyosodjanak meg arról, hogy az orvosnak van-e szerződése az egészségbiztosítójukkal, s hogy igényt tart-e anyagi ellenszolgáltatásra. Ha az orvos készpénzt kér, forduljanak másik körzeti vagy szakorvoshoz! - ajánlja az egészségügyi tárca. Amennyiben a betegnek nincs lehetősége más orvoshoz fordulni, azt tanácsolják neki, hogy kopogtasson az Általános Egészségbiztosító irodájában.
Zvolenská sajnálja, hogy a helyzet ennyire elmérgesedett. Megjegyezte: a kaotikus helyzet áldozata a beteg, aki semmiről nem tehet.
Radoslava Muchová, az Egészségügyi Ellátást Felügyelő Hivatal (ÚDZS) szóvivője szerint félrevezető az orvosok képviselőinek állítása, hogy számla ellenében a biztosító megtéríti a gyógyításukkal összefüggő készpénzes kiadásaikat. Muchová leszögezte: Ha a beteg fizet az orvosnak az elvégzett vizsgálatokért, a vérvételért vagy a vényért, az Általános Egészségbiztosító nem tudja megtéríteni az ilyen kiadást, mivel erre a törvény erre nem ad módot. Ha a beteg a kivizsgálást olyan orvossal szeretné elvégeztetni, akinek nincs szerződése az Általános Egészségbiztosítóval, ezt hivatalos kérvénynek kell megelőznie. Miután az Általános Egészségbiztosító indokolt esetben belegyezését adja, megtéríti a betegnek az ilyen vizsgálat árát.
Az ambuláns gyermek és általános orvosok nagy részének azért nincs szerződése július 1-től az Általános Egészségbiztosítóval, mert a felajánlott szerződésmódosítást eddig nem írták alá. Abban ugyanis csak 6,5 százalékos illetménynövekedés szerepel, holott az orvosok az inflációra és a rendelőintézetek költségeinek emelkedésére hivatkozva 10 százalékos növekményt tartanának jutányosnak.