Zöldet kapott az önkéntes katonai szolgálat
A jövő évtől kezdve évente 150 személy vehetne részt az önkéntes katonai kiképzésen anélkül, hogy be kellene lépnie a hivatásos hadseregbe. A kiképzés 12 hétig fog tartani, majd az önkéntesek leteszik a katonai esküt és katonai rendfokozatot kapnak.
Martin Glváè védelmi miniszter bízik abban, hogy a szlovákiai fiatalok érdeklődést mutatnak az önkéntes katonai szolgálat iránt, ami a jövő évtől a kötelező katonai alapkiképzés eltörlése után hagyott űrt töltheti be.
Szlovákiában 2006-ban szüntették meg a kötelező katonai szolgálatot, tehát a sorkatonaságot. A hivatásos hadseregnek jelenleg mintegy 14 ezer tagja van. A közelmúltban Csehország is úgy döntött, hogy megerősíti a hadsereg tartalékos egységeit, emeli a katonák fizetését és más előnyöket is ad nekik.
Az önkéntes kiképzésen résztvevők 375 eurós anyagi hozzájárulást is kapnak, amelyről a pénzügyminisztériummal történő egyeztetés után kiderült, nem lesz adóköteles. A jelentkezők útiköltségét oda- és hazafelé is kifizetik, valamint a szociális és egészségügyi biztosítással kapcsolatos bónuszokban is részesülhetnek.
Martin Glváè a kabinetülés után leszögezte: az önkéntes katonai szolgálat az aktív tartalékos alakulat feltöltésének egyik formája lesz. Egyúttal arra is lehetőség nyílik, hogy a legrátermettebb fiatalok később hivatásos katonákká váljanak. A miniszter elmondta, hogy bizonyos eljárások során kiszűrik a túl erős militáris magatartású személyeket. Egyúttal azt is kifejtette, hogy a kiképzés majd két részből áll: 9 hetes alapkiképzésből és 3 hetes szakmai felkészítésből.
Az önkéntes katonai szolgálaton való részvételüket azok a büntetlen előéletű, megbízható polgárok kérhetik, akik ellen nem folytatnak büntetőeljárást. Legalább középfokú szakképesítéssel kell rendelkezniük, érteniük kell államnyelven, valamint egészségi és pszichikai szempontból is alkalmasnak kell lenniük. A kiképzést elvégzők majd olyan alapvető ismeretekre és készségekre tesznek szert, amelyek szükségesek a fegyveres erőkben történő feladatvégzéshez és válságmenedzserléshez. A kiképzésen évente fokozatosan több mint 150 polgár vehet részt – magyarázta a tárca szándékát.
Milan Maxim altábornagy úgy véli, hogy nem a pénznek kellene motiválni a kiképzés iránt érdeklődőket. "Ezeknek a jelölteknek az anyagi-pénzügyi biztonság megszerzésén kívül főként magas szintű hazafiasságot és a saját országuk biztonsága iránt érzett társfelelősséget kellene tanúsítaniuk" -- hangsúlyozta.
Szlovákia ugyanakkor azt tervezi, hogy a jövőben büntethető lesz az az állampolgár, akik külföldön részt vesz a félkatonai egységek harci tevékenységében. Az egyszínű szociáldemokrata kormány tervei szerint az ilyen szlovák állampolgárok akár nyolcévi szabadságvesztést is kaphatnak.
A pozsonyi sajtóban az utóbbi hónapokban több olyan hír is megjelent, miszerint szlovák állampolgárok harcolnak az ukrajnai orosz szakadárok soraiban. Már jelenleg is bűncselekménynek számít, ha egy szlovák állampolgár engedély nélkül külföldi hadseregben vállal szolgálatot. A szabályozásból azonban nem egészen világos, hogy a tiltás vonatkozik-e a félkatonai szervezetekre. A törvénymódosítás ezt a hiányosságot kívánja orvosolni.