2014. május 29., 17:29

ZMOS-közgyűlés: A városok több pénzre számíthatnak

POZSONY. A községek és városok polgármesterei megkapták a kormánytól, amit akartak. Két év után több jut nekik az átalányadóból. Fico három százalékos emelést ígért.

Az emelés a községi kasszákban 2016 januárjától mutatkozhat meg. A pénzösszegből az önkormányzatok a legkritikusabb területeket, az oktatásügyet, a szociális szolgáltatásokat vagy a helyi úthálózatokat kívánják támogatni.

„A Szlovákiai Városok és Falvak Társulásának tanácskozásának eredménye az átalányadók eredeti szintre való fokozatos emelése. Készek vagyunk elfogadni egy olyan határozatot, mely 2016. január 1-jétől biztosítja a 70, 3 százalékhoz való visszatérést“ – jelentette ki a kormányfő tegnap este a ZMOS pozsonyi kongresszusán.

„A folyamat visszafordíthatatlan, ezt garantálom. Szeretném megemlíteni, nem mi voltunk azok, akik csökkentettük az átalányadó-részesedést. Azt még Iveta Radièová kormánya tette 2012-ben, amikor 70, 3 százalékról 65, 4 százalékra csökkentette a fizikai személyek adójából származó részesedést“ – jelentette ki Fico megjegyezve, hogy kormánya csupán az elődök hibáit igyekszik korrigálni. Az átalányadó-részesedést korábban 67 százalékra emelte, s ebben az irányban kívánnak továbbra is haladni.

A parlament alelnöke, Ján Fige¾ kereszténydemokrata képviselő, aki tagja volt a Radièová-féle koalíciónak is, nem tartotta túl korrektnek a szemrehányást. „Abban az időben teljesen más volt a helyzet. Szlovákia az összeomlás szélén állt, többen már a görögországi utat emlegették. A nyolc százalékos hiány nagy figyelmeztetés volt, bár kicsit keményebb, de megfelelő óvintézkedéseket kellett elfogadni. Már akkor is kijelentettük, az átalányadó-részesedés csökkentése csupán átmeneti“ – védekezett Fige¾. Véleménye szerint a Fico-féle emelés az ország költségvetése javulásának egyenes következménye.

Az átalányadó-részesedés emeléséről Jozef Dvonè, a ZMOS elnöke, Nyitra polgármestere a héten tárgyalt a kormánnyal. Megjegyezte, hogy nem volt szó konkrét százalékról. Csupán az önkormányzatok kiadásainak fedezésére szerettek volna megfelelő pénzösszeget biztosítani.

„A községek és városok hosszú ideje takarékoskodnak, sokaknak a rendelkezésre álló pénzösszeg csupán az alapszolgáltatások biztosítására elegendő. Számos hatáskört vettek át az államtól, melyeket finanszírozni kellett. Ez nem mindig sikerült“ – magyarázta Dvonè.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.