2017. május 23., 17:20

Volt titkosszolgálati vezető: szinte lehetetlen egy magányos farkas nyomára bukkanni

POZSONY. Egy olyan elkóborolt terroristának, egy magányos farkasnak, mint amilyen vélhetően a nagy-britanniai Manchesterben végrehajtott öngyilkos merénylet elkövetője volt, szinte lehetetlen hírszerzői eszközökkel a nyomára bukkanni – jelentette ki a terrorcselekmény kapcsán Peter Tóth publicista, a szlovák titkosszolgálat elhárításának egykori vezetője.
201705231636570.TERROR_1-2.jpg

„A brit hírszerző szolgálatok híresek arról, hogy hatékonyan lépnek fel a terrorellenes harc területén, s ha a manchesteri történések nyomán össze is szorul az ember gyomra, egyúttal rámutatnak arra, hogy Nagy-Britanniában a terroristák csak nagy erőfeszítések árán képesek összehangolt, sok áldozattal járó terrorcselekmények kitervelésére és végrehajtására. Mindaz, ami Ariana Grande koncertjét követően történt, egy elszigetelt, s viszonylag alacsony számú áldozatot követelő támadás volt" – mondta el Peter Tóth publicista, a Szlovák Információs Szolgálat (SIS) elhárításának egykori vezetője. Szavai szerint az már más lapra tartozik, hogy a koncertet megelőzően, alatta és utána csődöt mondtak a biztonsági óvintézkedések.

„Vélhetően a koncertet megelőzően teljesen elmaradt a látogatók személyi ellenőrzése, s a rendelkezésre álló információkból nem az következik, hogy az énekesnő rajongóit detektorokkal vagy szkennerekkel vizsgálták volna át. Tekintettel arra, hogy a popsztárok koncertjei ideális ún. puha célpontjai a terroristáknak, az esemény szervezőinek a rendőrséggel és a biztonsági szolgálatokkal egyetemben jóval szigorúbb intézkedéseket kellett volna foganatosítaniuk, amelyek korlátozták volna egy bomba a Manchester Arénába történő becsempészésének lehetőségét" – fűzte hozzá Tóth.

A brit rendőrség állítása szerint a házi készítésű pokolgépet egy öngyilkos merénylő aktiválta a csarnok előterében. A robbantás legkevesebb 22 halálos áldozatot és mintegy 60 sebesültet követelt. A terrorcselekmény elkövetését az Iszlám Állam dzsihadista szervezet vállalta magára. Amerikai biztonságpolitikai szakemberek a hétfő esti és a 2015. novemberi, párizsi támadás közötti összefüggésekre hívják fel a figyelmet, amikor is terroristák 130 emberéletet kioltva összehangolt támadást intéztek a Bataclan klub, illetve a francia főváros más egyéb pontjai ellen.

Megosztás